Aparaty oddechowe – wszystko, co musisz wiedzieć!

Jeśli pracujesz w niebezpiecznym otoczeniu, koniecznie musisz wybrać odpowiednią ochronę, dzięki której poczujesz się bezpiecznie. Komfort w czasie pracy sprawia, że możemy pracować dokładniej i popełniamy mniej błędów. To niezwykle ważne, szczególnie gdy musisz szybko i sprawnie wykonać powierzone zadanie. Aparat oddechowy pozwala odciąć się od otoczenia i szkodliwych substancji rozpylonych w powietrzu.

Przed czym chroni aparat oddechowy? Dym, opary toksycznych substancji, czy pył, to poważne zagrożenia, które możesz spotkać w czasie pracy. Aparat oddechowy powinien się znaleźć wszędzie, gdzie może dojść do niespodziewanego wypadku, który będzie skutkować zanieczyszczeniem powietrza.

Aparat oddechowy, czyli gwarancja ochrony dróg oddechowych

Aparat oddechowy oraz wszystkie jego elementy muszą być odporne na ekstremalne warunki pracy. Na co szczególnie zwrócić uwagę? Przede wszystkim na działanie wysokich temperatur i płomieni. Pamiętaj, że sprzęt ochrony dróg oddechowych musi być komfortowy. Wiadomo, że nie będziesz go nosić przez wiele godzin, lecz ważne, aby nie utrudniał ruchów w czasie pracy.

Co wchodzi w skład aparatu oddechowego? Pierwszym elementem jest maska pełnotwarzowa. Powinna szczelnie przylegać do twarzy, lecz nie powodować ucisku. Maska nie może parować ani ograniczać widoczności. Wizjery w nowoczesnych maskach są pokryte specjalną krzemową powłoką, która chroni przed powstawaniem rys na wizjerze.

Następnym elementem jest automat oddechowy. Automat nie powinien być zbyt ciężki, a jego szelki muszą być odpowiednio zabezpieczone, aby wytrzymały wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, szelki nie mogą się wrzynać w ramiona i muszą odpowiednio rozkładać ciężar całego aparatu oddechowego.

Butla z powietrzem musi mieć wszystkie niezbędne zabezpieczenia, dzięki którym użytkownik będzie bezpieczny nawet w przypadku uszkodzenia zaworu butli. Warto wybrać dodatkowy pokrowiec na butlę, aby dodatkowo zabezpieczyć butlę przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Aparat oddechowy – najważniejsze informacje

Jeśli szukasz więcej informacji na temat bezpieczeństwa w czasie pracy, to doskonale trafiłeś! Na naszym blogu znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje, dzięki którym poznasz wszystkie tajniki branży BHP. Śledź nasz blog i bądź na bieżąco!