Kalibracja detektorów gazu – wybierz Praes

Kalibracja detektorów gazu – wybierz Praes

Detektory gazu przenośne czy stacjonarne to podstawowe wyposażenie pracownika, który pracuje w niebezpiecznym otoczeniu. Chronią przed wieloma zagrożeniami. Metan, siarkowodór, tlenek węgla, dwutlenek węgla. Można wymieniać godzinami, a możliwość dopasowania czujników pod własne potrzeby gwarantuje bezpieczeństwo w czasie pracy. Jednak detektory potrzebują cyklicznej kalibracji, aby pokazywać dokładny wynik. Często nawet niewielkie stężenie szkodliwego gazu jest szkodliwe dla zdrowia. Dokładny pomiar to podstawa bezpieczeństwa. W czasie kalibracji serwisant sprawdza stan czujników i ich reakcje na stężenie gazów w otoczeniu.

Kalibracja detektorów gazu – dowiedz się więcej

Dlaczego detektory muszą być kalibrowane? Detektory, a konkretnie czujniki tak samo, jak wszystkie urządzenia elektroniczne się zużywają. Co więcej, ze względu na pracę w trudnych warunkach, zużycie następuje szybciej. Ekstremalne temperatury, wilgotność zanieczyszczenie czujnika chemikaliami takimi jak rozpuszczalniki – to tylko niektóre czynniki, które uszkadzają czujniki w detektorach gazu.

W jaki sposób jest sprawdzany stan detektora w serwisie? Na samym początku oceniany jest stan ogólny detektora. Czy jest uszkodzony mechanicznie? Stan czujników itd. Następnie detektor jest zerowany w świeżym powietrzu, dzięki temu detektor ma odpowiedni punkt odniesienia. W następnym kroku detektor jest wystawiany na działanie gazu kalibracyjnego, który zawiera znane stężenia gazów, to sprawia, że mamy pewność, że detektor pokazuje prawidłowe wartości. W ten sposób skalibrowany detektor jest gotowy do pracy.

Jak często należy kalibrować detektory?

To jak często należy kalibrować detektor, jest zależne od zaleceń producenta oraz środowiska, w jakim eksploatowany jest detektor. Koniecznie dostosuj termin kalibracji do detektora, ponieważ niektóre trzeba serwisować co 6 miesięcy, a inne co 36!

Jeśli szukasz serwisu przenośnych detektorów gazu, to śmiało napisz do nas! W naszym sklepie oprócz sprzedaży artykułów BHP również kalibrujemy detektory, więc napisz do nas lub zadzwoń, a my odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

Kurtki ostrzegawcze – co warto wiedzieć?

Kurtki ostrzegawcze – co warto wiedzieć?

Kurtki ostrzegawcze, to obowiązkowy element wyposażenia nie tylko dla drogowców. Jeśli pracujesz w niedostatecznie oświetlonej przestrzeni, warto zadbać o widoczność. Wypadki w czasie pracy zawsze zdarzają się w najmniej oczekiwanym momencie. Praca po zmroku jest nierozłącznie związana z podwyższonym ryzykiem uszczerbku na zdrowiu. Odzież ostrzegawcza zadba, abyś był widoczny dla swoich współpracowników oraz osób trzecich. Jak wybrać odpowiednią odzież ostrzegawczą? Dowiesz się tego z naszego artykułu!

Kurtka ostrzegawcza, najważniejsze parametry

Kurtki ostrzegawcze robocze muszą spełniać odpowiednie parametry, aby gwarantowały ochronę w czasie pracy. Tak jak pozostałe elementy wyposażenia, musi być dopasowana do charakterystyki Twojej pracy. Wybór jest szeroki, a przecież wiadomo, że inną kurtkę ostrzegawczą wybierzesz, jeśli pracujesz w zmieniających się warunkach, a inną w ciepły wiosenny wieczór.

Jeśli kurtkę nosisz na co dzień, a w czasie pracy spędzasz większość dnia w terenie, koniecznie zwróć uwagę na ochronę przed deszczem i wysoką wilgotnością. Nie ma nic gorszego niż cały dzień pracy w przemoczonych ubraniach. Niski komfort wpływa również na nasze skupienie, co przyczynia się do wypadków w czasie pracy! Zdrowie jest najważniejsze, a praca w mokrych ubraniach na mrozie, z pewnością nie przyczynia się do profilaktyki zdrowotnej.

Warto, aby mimo ochrony przed deszczem, kurtka przepuszczała powietrze. Inaczej będziemy się czuć w kurtce ostrzegawczej jak w szklarni. Wielu producentów stosuje specjalne wywietrzniki z siateczki, dzięki którym jest zapewniona odpowiednia cyrkulacja powietrza. Połączenie poliestru i poliamidu sprawia, że kurtka chroni przed opadami, a zarazem jest oddychająca. Wysokiej jakości materiały odpowiadają również za wytrzymałość na rozciąganie i uszkodzenia mechaniczne – warto zwrócić na to uwagę!

Najważniejsze, abyś w kurtce czuł się dobrze. Kurtka ostrzegawcza nie może ograniczać Twoich ruchów i irytować w czasie pracy. Jak dobrać odpowiedni rozmiar kurtki? Przede wszystkim zwróć uwagę na wymiary długości i szerokości kurtki oraz rękawów. Co więcej, warto rzucić okiem na wymiary dolnej części kurtki, mankietów i kaptura. Jeśli weźmiesz te rady pod uwagę, to nie ma szansy, aby kurtka ostrzegawcza robocza była na Ciebie zbyt duża lub zbyt mała.

Kurtka ostrzegawcza – wybierz sprawdzony sklep

W sklepie Praes znamy się na sprzęcie BHP jak mało kto. Wiele lat na rynku i tysiące zadowolonych klientów, to dowód, że znamy się na naszym fachu jak mało kto. Masz pytanie lub potrzebujesz pomocy z wyborem kurtki ostrzegawczej roboczej? Napisz do nas lub zadzwoń. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania!

Okulary ochronne – co warto wiedzieć?

Okulary ochronne – co warto wiedzieć?

Podstawowym elementem wyposażenia BHP, to bez wątpienia okulary ochronne. Nasz wzrok to kluczowy zmysł, bez którego nie możemy normalnie funkcjonować. Codzienna praca jako spawacz, czy laborant jest absolutnie niemożliwa bez prawidłowego widzenia. Każdego dnia oczy są narażone na wiele szkodliwych czynników. Między innymi opiłki metali, drewna czy pryskające chemikalia. Okulary różnią się stopniem ochrony i zawsze musisz wybrać odpowiedni model do swoich wymagań. Zastanawiasz się, w jakich branżach okulary są absolutnie koniecznie do pracy? Sprawdź już teraz!

Okulary ochronne – dowiedz się więcej!

Na co dzień w pracy zajmujesz się obróbką materiałów? Koniecznie musisz sięgnąć po okulary ochronne. Niezależnie, czy pracujesz przy niemal zautomatyzowanych maszynach, czy samemu zajmujesz się obróbką metalu, okulary ochronne są absolutnie niezbędne. Latające opiłki i odpryski, mogą przebić się naprawdę głęboko, jeśli trafią w oko – zaufaj nam, nie chcesz tego sprawdzać. Oszczędź sobie kłopotów i zadbaj o swoje bezpieczeństwo, bo lepiej zapobiegać niż leczyć!

Branża budownicza to również sfera, gdzie warto zadbać o narząd wzroku. Krążące pyły, zanieczyszczenia i opary, to zagrożenia, których chcesz uniknąć. Docinanie desek, czy płytek również generuje wiele zagrożeń. Dobre okulary ochronią Cię przed wymienionymi zagrożeniami. Możesz również sięgnąć po okulary z filtrami UV, które idealne sprawdzą się dla osób pracujących na zewnątrz.

Praca w laboratorium z toksycznymi, żrącymi substancjami wymaga zwiększonej czujności i uwagi. Kontakt niektórych substancji ze skórą może mieć opłakane skutki, a co dopiero z oczami. Niektóre zmiany wywołane toksycznymi substancjami są nieodwracalne. Warto sięgnąć po okulary, aby zadbać o swoje zdrowie. Co więcej, warto wiedzieć, że ból oka jest pięćdziesiąt razy bardziej odczuwalny niż ból zęba!

Jakie okulary ochronne do szlifowania?

Okulary ochronne do szlifowania muszą być znacznie bardziej wytrzymałe od okularów do pracy w laboratorium. Szczególnie należy zwrócić uwagę na wytrzymałość na uderzenia wywołane przez odpryski. Dla gwarancji ochrony warto założyć dodatkowo przyłbicę ochronną.

Szukasz więcej informacji o sprzęcie BHP? Super! Sprawdź blog Praes i bądź zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami. Masz pytanie? Napisz do nas, chętnie Ci odpowiemy.

Wyciągarka elektryczna – gwarancja bezpiecznej pracy!

Wyciągarka elektryczna – gwarancja bezpiecznej pracy!

Praca na wysokości to ogromne ryzyko. Na szczęście wraz z rozwojem techniki, możemy zniwelować wiele niedogodności oraz uczynić pracę bezpieczną. Z czym kojarzy Ci się praca na wysokości? Najczęściej pierwsze skojarzenie to liny, uprzęże i amortyzatory, ale czy słyszałeś o wyciągarkach elektrycznych? Jeśli nie, to ten wpis jest właśnie dla Ciebie!

Wyciągarka elektryczna – dowiedz się więcej

Szykujesz się jak każdego dnia do pracy. Dobrze dopasowane szelki, przypięta lina z amortyzatorem i można ruszać! Tak to wygląda w większości przypadków. Jednak jeśli musisz wykonać pracę w kanałach, czy w studzience, to będziesz potrzebować dodatkowego elementu, jakim jest wyciągarka elektryczna! Wyciągarki elektryczne są popularne w wielu gałęziach przemysłu. Szczególną popularnością cieszą się w oczyszczalniach ścieków.

Maksymalne obciążenie wyciągarki elektrycznej, która jest dostępna w sklepie Praes to 500 kilogramów. Po zastosowaniu dodatkowego bloczka limit zwiększa się do 1000 kilogramów. To naprawdę sporo. Nie tylko wyciągniesz pracującą osobę, ale również sprzęt lub urządzenia.

Wyciągarka nie jest ciężka, a jej wymiary są niewielkie. Z tego powodu, jest bardzo poręczna i łatwo ją zamontować do stelaża. Zajmuje niewiele miejsca w czasie transportu, a jej obsługa jest banalnie prosta. Pilot jest bezproblemowy w obsłudze, a duże przyciski umożliwiają obsługę w rękawicach.

Wyciągarka elektryczna? Postaw na sklep Praes!

Praca na wysokości to temat rzeka. Wiele można powiedzieć o każdym z elementów bezpiecznej pracy. Szukasz więcej informacji? Sprawdź nasz blog! W naszych wpisach staramy się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące Was pytania.

Kamizelka chłodząca  – sprawdzony sposób na lato

Kamizelka chłodząca – sprawdzony sposób na lato

Skwar, zero wiatru, jedynie czujesz, jak słońce spieka Ci kark – doskonale to znamy. Praca latem na świeżym powietrzu to prawdziwa katastrofa. Niezależnie, czy pracujesz na budowie, czy w robotach drogowych. Wysokie temperatury męczą każdego tak samo. Ciężko wytrzymać kwadrans, a perspektywa spędzenia całego dnia w ponad trzydziestu stopniach przyprawia o mdłości. Niestety, lecz pracując na zewnątrz, nie możesz liczyć na klimatyzację, ale czy jest inny sposób, aby się ochłodzić? Oczywiście, że tak!

Sposoby na walkę z upałami w pracy

Zacznijmy od podstaw. Przewiewna odzież, najlepiej na krótki rękaw to absolutna konieczność, jeśli chcesz przetrwać lato. Zrezygnuj z nieoddychających materiałów i sięgnij po strój przystosowany do pogody. Bez odpowiedniej odzieży roboczej, nie warto wyruszać do pracy. Równie ważne jest zadbanie o nawodnienie. Mała butelka wody to za mało. W ciągu całego dnia pracy musisz uzupełniać płyny, aby zapobiec odwodnieniu, które może mieć tragiczne skutki. Nie zapomnij o nakryciu głowy. Wiemy, że w większości zawodów jest konieczność noszenia hełmu ochronnego, który nie najlepiej się sprawdza w wysokich temperaturach. Jakie proponujemy rozwiązanie? Często tradycyjny hełm można wymienić na wentylowany lub hełm lekki. Hełmy z systemem wentylacji mają dodatkowe otwory, dzięki którym powietrze cyrkuluje, a dzięki temu głowa się nie nagrzewa. Co więcej, hełmy posiadają specjalne potniki, które pochłaniają pot. Po pracy wystarczy wrzucić potniki do prania i hełm będzie jak nowy!

Kamizelka chłodząca – nasza propozycja na upały

Dlaczego uważamy, że kamizelka chłodząca to doskonały sposób na upał? Jest lekka i przewiewna, więc na pewno nie będzie przeszkadzać Ci w pracy. Jesteśmy przekonani, że nawet nie będziesz czuć jej ciężaru, bo wynosi on jedynie niecałe 230 gramów. Ile to 230 gramów? Troszkę więcej, niż waży klasyczny skórzany portfel, ale nadal mniej, niż waży najmniejszy pies świata Toudi.

Jak skuteczna jest kamizelka chłodząca? Wynik jest naprawdę imponujący, ponieważ bez problemu schładza o 10 stopni Celsjusza. Efekt utrzymuje się przez 4-7 godzin. Chyba nie trzeba tłumaczyć, że praca w 20 stopniach jest znacznie lepsza niż praca w 30. Kamizelka chłodząca jest niesamowicie prosta w obsłudze. Wystarczy ją zamoczyć w wodzie i tyle! Proste i sprawdzone rozwiązanie – takie lubimy najbardziej.

Szukasz więcej informacji o sprzęcie BHP? Śledź nasz blog i bądź na bieżąco!

Gwarantujemy, że jeśli zastosujesz nasze rady, to Twoja praca będzie przebiegać w komfortowych warunkach. Szukasz więcej informacji o bezpiecznej pracy? Doskonale! Sprawdź pozostałe wpisy na blogu. Masz pytanie? Śmiało! Napisz do nas!

Przenośne detektory gazu – na co zwrócić uwagę?

Przenośne detektory gazu – na co zwrócić uwagę?

Pracujesz w niebezpiecznych warunkach? Koniecznie musisz zadbać o odpowiednią ochronę. Zawsze, zanim przystąpisz do pracy, powinieneś upewnić się, że jest bezpiecznie. W jaki sposób? To proste! Wystarczy przenośny detektor gazu, aby stwierdzić, czy możesz zacząć pracę. Dlaczego detektory gazu są niezbędne w codziennej pracy? Niektóre toksyczne gazy są bezwonne, więc nie jesteś w stanie ich wyczuć organoleptycznie. Jak wybrać detektor gazu? Na co zwrócić uwagę? Wszystkiego dowiesz się z tego poradnika!

Przenośne detektory gazu – najważniejsze informacje

Detektory gazu przenośne mają niewielki rozmiar. To ogromna zaleta, ponieważ zawsze możesz mieć detektor ze sobą i nie będzie Ci przeszkadzać w czasie pracy. Warto wybrać detektor, który ma czytelny wyświetlacz i prostą obsługę. Znacznie ułatwi to pracę, a wszystkie najważniejsze informacje będą na wyciągnięcie ręki.

Detektory gazu mają różny sposób powiadamiania o niebezpieczeństwie. Sygnał dźwiękowy o wysokiej częstotliwości gwarantuje, że najważniejsze informacje Cię nie ominą. Niektóre detektory również są wyposażone w migające diody oraz wibracje, które również powiadomią Cię o przekroczonych stężeniach niebezpiecznych gazów.

Przed czym chronią przenośne detektory gazu?

Lista jest naprawdę długa. Warto zaznaczyć, że na rynku są dostępne detektory jednogazowe i wielogazowe. Detektor przenośny jednogazowy bada stężenie pojedynczego gazu. Ich wybór jest ogromny, więc bez problemu znajdziesz detektor, który spełni Twoje oczekiwania. Detektory wielogazowe badają stężenie kilku gazów, od zamontowanych czujników zależy jakie gazy będą badane. Oczywiście detektory wielogazowe również możesz personalizować w zależności od Twoich wymagań.

Jakie gazy analizują detektory gazu przenośne? Najpopularniejsze badają stężenie tlenku węgla, siarkowodoru, procentowe stężenie tlenu, czy metanu. Ochrona przed gazami toksycznymi jest kluczowa dla Twojego bezpieczeństwa. Każdy profesjonalista wie, że należy również zwrócić uwagę na gazy łatwopalne, takie jak metan. Badanie składu powietrza w miejscu pracy pozwoli Ci odpowiednio się przygotować. Przykład? Wykryłeś łatwopalny gaz? Sięgnij po ubrania elektroizolacyjne, które uniemożliwiają przenoszenie ładunku elektrostatycznego.

Detektory gazu przenośne – gwarancja bezpieczeństwa w czasie pracy

Wybranie odpowiedniego przenośnego detektora gazu jest niezwykle ważne, dla Twojego bezpieczeństwa. Pamiętaj również o cyklicznej kalibracji detektora, aby mieć pewność, że podawane wyniki są wymierne. Szukasz więcej informacji o sprzęcie BHP? Śledź nasz blog i zawsze bądź na bieżąco!

Jak zakładać kombinezon ochronny?

Jak zakładać kombinezon ochronny?

Kombinezony ochronne chronią przed wieloma czynnikami. Pyłami, farbami, szkodliwymi substancjami chemicznymi, a te najbardziej wyspecjalizowane nawet przed wirusami. Najwyższej jakości kombinezony ochronne stanowią skuteczną barierę dla szkodliwych substancji w postaci gazów lub aerozoli i pozwalają na bezpieczną pracę przez wiele godzin. Jednak, aby mieć gwarancję, że jesteś bezpieczny w czasie pracy, musisz założyć kombinezon ochronny poprawnie. W innym przypadku kombinezon nie gwarantuje bezpieczeństwa. Jesteś ciekaw, w jaki sposób poprawnie założyć kombinezon ochronny? Idealnie trafiłeś!

Kombinezon ochronny – jak poprawnie założyć?

Na samym początku musisz sprawdzić, czy kombinezon jest odpowiedniego rozmiaru. Sprzęt BHP zawsze musi być odpowiednio dobrany, do Twoich wymiarów. W innym przypadku nie będzie możliwa praca w komfortowych warunkach. Jeśli kombinezon jest w Twoim rozmiarze, załóż go i dopnij poniżej szyi. Teraz nadszedł czas na ochronę oczu i dróg oddechowych. Gdy pozostałe środki ochronne zostały ubrane, załóż kaptur i dopnij zamek maksymalnie pod szyję. Gdy kombinezon jest już zapięty, zakryj zamek przy pomocy przyklejanej listwy. Na kaptur załóż osłonę twarzy, aby zapewnić maksymalną ochronę. Następnie nałóż rękawiczki wewnętrzne, na które nałożysz kombinezon. Drugą parę rękawiczek naciągnij na rękawy kombinezonu.

W taki sposób przygotowany możesz śmiało ruszać do pracy. Żadna niepożądana substancja, czy aerozol nie będzie miał szansy przedostać się przez tak utworzoną barierę.

Kombinezon ochronny – jak poprawnie zdjąć?

Poprawne zdejmowanie kombinezonu ochronnego jest równie ważne, jak odpowiednie zdejmowanie. Na początku odepnij przyklejoną listwę, dzięki temu odsłonisz zamek. Rozepnij zamek, a następnie złap za górną część kaptura i go ostrożnie ściągnij, rolując na lewą stronę. Następnie zwijaj ostrożnie kombinezon wzdłuż talii. Naciągnij rękawy na rękawice i ściągnij je z rąk. Teraz bez problemu możesz ściągnąć kombinezon, zachowując odpowiednie środki ostrożności. W ostatnim kroku zdejmij pozostałe środki ochrony twarzy. Gdy skończyłeś, dokładnie umyj i zdezynfekuj dłonie, twarz oraz pozostałe obszary skóry.

Kombinezony ochronne – pracuj bezpiecznie w każdych warunkach!

Praca w niebezpiecznym otoczeniu nie musi się wiązać z zagrożeniem dla zdrowia i życia! Wszystko zależy od Twojego wyposażenia. Jeśli zadbasz o swoje bezpieczeństwo, możesz poczuć się swobodnie nawet w czasie pracy z niebezpiecznymi chemikaliami. Chcesz dowiedzieć się więcej o sprzęcie ochrony osobistej? Śledź nasz blog i bądź na bieżąco!

Filtropochłaniacz – do czego służy?

Filtropochłaniacz – do czego służy?

Doskonale wiesz, jak ważna jest ochrona dróg oddechowych. Pracujesz w otoczeniu oparów chemicznych? Z pewnością chciałbyś swobodnie oddychać, lecz jak czuć się komfortowo w takich warunkach. Na szczęście mamy sposób, dzięki któremu odetchniesz z ulgą. Odpowiednia maska to połowa sukcesu. Aby zapewnić ochronę przed toksycznymi oparami, musisz wybrać odpowiedni filtropochłaniacz. Wybór jest ogromny, więc łatwo się pogubić. Chciałbyś dowiedzieć się więcej informacji o filtropochłaniaczach? Doskonale! Sprawdź nasz artykuł już teraz!

Filtropochłaniacz – jak jest zbudowany?

Zastanawiałeś się kiedyś, co było prekursorem współczesnych filtropochłaniaczy? Jednym z pierwszych sposobów na ochronę przed chlorem, było wykorzystanie szmaty nasączonej moczem. Przez ostatnie sto lat filtropochłaniacze niesamowicie się rozwinęły, więc poprawił się nie tylko komfort, ale również bezpieczeństwo.

Czym jest filtropochłaniacz? To połączenie filtra i pochłaniacza. Może być montowany do masek i półmasek. Jest zbudowany z cienkiej blachy lub tworzywa sztucznego. Na boku znajdziesz nalepkę, która informuje, przed czym chroni dany filtropochłaniacz. Poprawnie zamontowany filtropochłaniacz to prawdziwa gwarancja bezpieczeństwa. Maska bez filtropochłaniacza to jak pierogi bez farszu – bez sensu.

Przed czym chronią filtropochłaniacze?

Skutecznie chronią przed pyłami i gazami. Lista jest naprawdę długa. Dwutlenek siarki, dwutlenek azotu, chlor, kwas mrówkowy, cyjanowodór, amoniak i wiele więcej! Filtropochłaniacze są dostępne w klasach ochrony od P1 do P3. Im wyższa wartość P, tym wyższa skuteczność filtropochłaniacza. Niezwykle istotne jest zrozumieć oznaczenia, które znajdziesz na filtropochłaniaczu.

Kolor brązowy – ochrona przed oparami organicznymi i rozpuszczalnikami
Kolor szary – ochrona przed oparami i gazami kwasowymi
Kolor żółty – ochrona przed dwutlenkiem siarki
Kolor zielony – ochrona przed amoniakiem
Kolor czerwony – ochrona przed oparami rtęci
Kolor niebieski – ochrona przed oparami azotu i dwutlenku azotu
Kolor ciemnoszary – ochrona przed tlenkiem węgla
Kolor pomarańczowy – ochrona przed jodem radioaktywnym

Gdzie znajdziesz takie oznaczenie? Na blaszce bocznej. Pamiętaj, że tylko dobrze dobrany filtropochłaniacz do rodzaju zagrożeń zapewni Ci bezpieczeństwo. Z tego powodu trzeba znać oznaczenia filtropochłaniaczy!

Filtropochłaniacz – na co zwrócić uwagę?

Zanim zamontujesz filtropochłaniacz, koniecznie musisz się upewnić, że wybrałeś odpowiedni rodzaj. Następnie zamontuj filtropochłaniacz do maski. Montaż może się różnić w zależności od modelu maski. W niektórych filtropochłaniacz musi być gwintowany i należy go wkręcić do maski, a w innych filtropochłaniacz jest montowany na wcisk.

Po połączeniu filtropochłaniacza koniecznie sprawdź, czy nie doszło do uszkodzeń mechanicznych. Nawet minimalne uszkodzenie mechaniczne będzie wrotami, dla szkodliwych oparów i aerozoli. Sprawdź również, czy filtropochłaniacz jest prawidłowo zamontowany i gotowe! Pamiętaj, że filtropochłaniacz nie powinien być przechowywany razem z substancjami toksycznymi, ponieważ się nimi nasyci. Co więcej, filtropochłaniacze mają określoną datę ważności i zawsze musisz to sprawdzić przed użyciem.

Filtropochłaniacze – jak przechowywać?

W pierwszej kolejności odłącz filtropochłaniacz od maski i szczelnie go zamknij. W innym przypadku filtropochłaniacz będzie bez przerwy filtrować powietrze i się zużywać. Zasada jest prosta – im mniej powietrza będzie docierać do filtropochłaniacza, tym będzie dłuższa jego żywotność.

Kiedy filtropochłaniacza nie wolno stosować? Filtropochłaniacze mają bardzo specyficzne zastosowanie, więc nigdy nie używaj niedopasowanego modelu do substancji. Większości filtropochłaniaczy nie możesz stosować, jeśli nie znasz stężenia substancji lub stężenie przekracza dopuszczalne normy. Pamiętaj, że w pomieszczeniu musi być odpowiednia ilość tlenu, poniżej zalecanej wartości, stosowanie może się wiązać z ogromnym ryzykiem. Pamiętaj, że jeśli zaczynasz czuć zapach substancji przez maskę, to znaczy, że musisz szybko zmienić filtropochłaniacz.

Szukasz więcej informacji na temat filtropochłaniaczy? Bądź na bieżąco!

Blog Praes jest tworzony przez ludzi z pasją. Szukasz informacji ze świata BHP? Idealnie! Mamy ponad dwudziestoletnie doświadczenie w branży, więc śmiało możemy powiedzieć, że doskonale znamy sprzęt, o którym Wam opowiadamy. Masz pytanie? Napisz do nas! Może Twoja wiadomość będzie inspiracją do powstania nowego artykułu.

Rękawice chemoodporne – co warto wiedzieć?

Rękawice chemoodporne – co warto wiedzieć?

Jeśli w czasie pracy masz kontakt z niebezpiecznymi czynnikami chemicznymi, koniecznie musisz zadbać o swoje bezpieczeństwo. Kontakt z groźnymi substancjami chemicznymi niesie ze sobą ogromne ryzyko trwałego uszczerbku na zdrowiu. Ze względu na niebezpieczeństwo w czasie pracy, rękawice podzielono na trzy kategorie, dzięki którym możesz wybrać odpowiednie rękawice do swoich warunków pracy.

Rękawice chemoodporne – na co zwrócić uwagę

Pierwszą właściwością, na którą musisz zwrócić uwagę, to przenikanie makroskopowe substancji przez rękawicę. Każda partia rękawic chemicznych jest testowana, aby określić poziom jakości. Poziom pierwszy określa jakość na poziomie czterech wadliwych pary na sto rękawic. Poziom drugi wskazuje na 1,5 uszkodzonych rękawic na sto par. Najwyższy poziom jakości, czyli poziom trzeci oznacza 0,65 wadliwych par rękawic na sto par.

Drugą właściwością, na którą musisz zwrócić uwagę, jest przenikanie cząsteczkowe. Nie możesz tego mylić z przenikaniem makroskopowym, ponieważ przenikanie cząsteczkowe dotyczy przedostawania się chemikaliów przez materiał rękawicy. Poziom bezpieczeństwa określa się na podstawie czasu przebicia. Czym jest czas przebicia? Jest to czas, który upłynął od kontaktu substancji z zewnętrzną stroną rękawicy, do momentu przedostania się substancji do wewnątrz rękawicy. Najniższy poziom oznacza czas przebicia większy niż dziesięć minut, a mniejszy niż trzydzieści minut. Najwyższy poziom ochrony dotyczy rękawic, które gwarantują bezpieczeństwo przez ponad czterysta osiemdziesiąt minut.

Następną cechą, na którą powinieneś zwrócić uwagę, jest pęcznienie rękawic pod wpływem kontaktu z substancją chemiczną. Spęczniała rękawica nie nadaje się do ponownego użytku, dlatego wybieraj tylko rękawice, które mają niewielki współczynnik pęcznienia.

Rękawice chemoodporne – zrozum oznaczenia

Rękawice o pełnym zakresie ochrony chemicznej spełniają wymagania w zakresie przenikania makroskopowego i cząsteczkowego. Ich czas przebicia musi wynosić minimum 30 minut z co najmniej trzema substancjami testowymi z dwunastu standardowo zdefiniowanych.

Rękawice o niepełnym zakresie ochrony chemicznej spełniają wymagania w zakresie przenikania, ale nie osiągają wymaganego czasu przebicia do pełnej ochrony chemicznej.

Jakie jeszcze możesz znaleźć oznaczenia na rękawicy? Odporność na mikroorganizmy, czy odporność na uszkodzenia mechaniczne – to tylko niektóre możliwości.

Pamiętaj, że wybór sprzętu BHP jest zawsze uzależniony od zagrożeń, z którymi musisz się mierzyć w pracy. Pracujesz ze stężonymi kwasami? Wybierz rękawice chemiczne, które zapewnią Ci ochronę!

Szukasz więcej wpisów na temat sprzętu BHP? Śledź nasz blog i bądź na bieżąco!

Masz pytanie lub chciałbyś dowiedzieć się więcej o sprzęcie BHP? Napisz do nas! Być może Twoje pytanie będzie naszą inspiracją do nowego wpisu. Chętnie przeprowadzimy Cię przez wszystkie zakątki branży i sprawimy, że wybór rękawic nie będzie stanowił większego problemu!

Liny asekuracyjne na dachu – co warto wiedzieć?

Liny asekuracyjne na dachu – co warto wiedzieć?

W czasie pracy na wysokości dochodzi do największej ilości wypadków. Większości z nich można uniknąć, stosując odpowiedni sprzęt do pracy na wysokości. Niestety, ale nadal spotykamy wiele zaniedbań, które mogą być tragiczne w skutkach. Na szczęście świadomość samych pracowników wzrasta, coraz częściej i chętniej sięgają po sprzęt do pracy na wysokości. Chcesz dowiedzieć się, co warto wiedzieć? Dzisiaj skupimy się na linach asekuracyjnych do pracy na dachu! Dowiesz się jak dobrać odpowiednią długość liny asekuracyjnej i pozostałe informacje, dzięki którym będziesz spokojnie pracować wysoko nad ziemią.

Linki asekuracyjne – współczynnik opadnięcia i minimalna wolna przestrzeń

Chcesz dowiedzieć się jak dobrać odpowiednią długość liny? Doskonale! Już śpieszymy z odpowiedzią na nurtujące Cię pytanie.

Pierwszym parametrem jest minimalna wolna przestrzeń. Co się kryje pod tym pojęciem? Minimalna wolna przestrzeń to przestrzeń, która jest pozbawiona przeszkód, o które mógłby uderzyć spadający pracownik. Jak obliczyć jaka jest minimalna wolna przestrzeń? Należy dodać długość linki, całkowite wydłużenie amortyzatora, odległość od stóp do punktu kotwiczącego, a następnie dodaj metr zapasu bezpieczeństwa. Wolna przestrzeń obliczona w taki sposób pozwoli Ci na bezpieczną pracę. Lepiej mieć gwarancję, że w razie upadku zawiśniesz na linie, a nie dotkniesz ziemi.

Już wiesz, co kryje się pod hasłem minimalna wolna przestrzeń, więc teraz czas na współczynnik opadnięcia. Współczynnik ma ścisły związek z umiejscowieniem punktu kotwiczenia. Ma to duży wpływ na obliczanie minimalnej wolnej przestrzeni oraz na pracę amortyzatora. Omówimy dla Ciebie trzy warianty, dzięki którym dokładnie zrozumiesz to zagadnienie.

Współczynnik zero, czyli punkt kotwiczący znajduje się nad głową pracownika. Jest to najlepszy sposób amortyzacji. Upadek generuje niewielkie przeciążenia, z reguły nie rozrywa amortyzatora. Niweluje efekt wahadła i ułatwia ewakuację osoby poszkodowanej.

Współczynnik jeden, czyli punkt kotwiczący znajduje się na równi lub nieco powyżej punktu zaczepowego na szelkach. Upadek generuje umiarkowane przeciążenia, a amortyzator ulega lekkiemu rozerwaniu.

Współczynnik dwa, czyli punkt kotwiczący znajduje się na poziomie stóp. Upadek w tej sytuacji wywołuje największe przeciążenia. Amortyzator w tym przypadku ulega całkowitemu wydłużeniu. Linki asekuracyjne do tego punktu kotwiczenia, należy dobierać niezwykle ostrożnie. Wybierz linki testowane krawędziowo, ponieważ w razie upadku na linę działają siły ścinające. Współczynnik dwa dotyczy między innymi pracy na dachach.

Wyliczyłeś minimalną wolną przestrzeń, ale wyszła wyższa niż wysokość pracy? Jest na to sposób. Sięgnij po urządzenia samohamowne lub samozaciskowe. Takie urządzenia mają natychmiastową reakcję i zatrzymują upadek, poprzez redukcję czynnika wydłużenia amortyzatora do trzech centymetrów.

Linki asekuracyjne – efekt wahadła

Zakotwiczenie o współczynniku opadnięcia jeden i dwa niosą dodatkowe zagrożenie w postaci efektu wahadła. Jeśli wydarzy się wypadek, przy którym spadniesz z wysokości, zaczniesz się wahadłowo huśtać na linie. Jest to niezwykle niebezpieczne, ponieważ w trakcie huśtania możesz uderzyć w ścianę lub inne przeszkody, które spotkasz na drodze. Pamiętaj, że efekt wahadła może występować w przypadku asekuracji pionowej i poziomej.

Jak zniwelować efekt wahadła? Zasada jest prosta. Nie oddalaj się od punktu kotwiczącego o więcej niż połowę długości między punktem kotwiczącym a punktem zaczepowym na szelkach.

Chcesz dowiedzieć się więcej o sprzęcie BHP? Śledź blog Praes!

Na naszym blogu znajdziesz wiele przydatnych poradników, dzięki którym będziesz bezpiecznie pracować w każdych warunkach. Odpowiednie wyposażenie i przygotowanie teoretyczne umożliwia uniknięcie wypadków, które mogą mieć tragiczne skutki. Chcesz dowiedzieć się więcej? Śledź nasz blog na bieżąco!