Przenośne detektory gazu – na co zwrócić uwagę?

Przenośne detektory gazu – na co zwrócić uwagę?

Pracujesz w niebezpiecznych warunkach? Koniecznie musisz zadbać o odpowiednią ochronę. Zawsze, zanim przystąpisz do pracy, powinieneś upewnić się, że jest bezpiecznie. W jaki sposób? To proste! Wystarczy przenośny detektor gazu, aby stwierdzić, czy możesz zacząć pracę. Dlaczego detektory gazu są niezbędne w codziennej pracy? Niektóre toksyczne gazy są bezwonne, więc nie jesteś w stanie ich wyczuć organoleptycznie. Jak wybrać detektor gazu? Na co zwrócić uwagę? Wszystkiego dowiesz się z tego poradnika!

Przenośne detektory gazu – najważniejsze informacje

Detektory gazu przenośne mają niewielki rozmiar. To ogromna zaleta, ponieważ zawsze możesz mieć detektor ze sobą i nie będzie Ci przeszkadzać w czasie pracy. Warto wybrać detektor, który ma czytelny wyświetlacz i prostą obsługę. Znacznie ułatwi to pracę, a wszystkie najważniejsze informacje będą na wyciągnięcie ręki.

Detektory gazu mają różny sposób powiadamiania o niebezpieczeństwie. Sygnał dźwiękowy o wysokiej częstotliwości gwarantuje, że najważniejsze informacje Cię nie ominą. Niektóre detektory również są wyposażone w migające diody oraz wibracje, które również powiadomią Cię o przekroczonych stężeniach niebezpiecznych gazów.

Przed czym chronią przenośne detektory gazu?

Lista jest naprawdę długa. Warto zaznaczyć, że na rynku są dostępne detektory jednogazowe i wielogazowe. Detektor przenośny jednogazowy bada stężenie pojedynczego gazu. Ich wybór jest ogromny, więc bez problemu znajdziesz detektor, który spełni Twoje oczekiwania. Detektory wielogazowe badają stężenie kilku gazów, od zamontowanych czujników zależy jakie gazy będą badane. Oczywiście detektory wielogazowe również możesz personalizować w zależności od Twoich wymagań.

Jakie gazy analizują detektory gazu przenośne? Najpopularniejsze badają stężenie tlenku węgla, siarkowodoru, procentowe stężenie tlenu, czy metanu. Ochrona przed gazami toksycznymi jest kluczowa dla Twojego bezpieczeństwa. Każdy profesjonalista wie, że należy również zwrócić uwagę na gazy łatwopalne, takie jak metan. Badanie składu powietrza w miejscu pracy pozwoli Ci odpowiednio się przygotować. Przykład? Wykryłeś łatwopalny gaz? Sięgnij po ubrania elektroizolacyjne, które uniemożliwiają przenoszenie ładunku elektrostatycznego.

Detektory gazu przenośne – gwarancja bezpieczeństwa w czasie pracy

Wybranie odpowiedniego przenośnego detektora gazu jest niezwykle ważne, dla Twojego bezpieczeństwa. Pamiętaj również o cyklicznej kalibracji detektora, aby mieć pewność, że podawane wyniki są wymierne. Szukasz więcej informacji o sprzęcie BHP? Śledź nasz blog i zawsze bądź na bieżąco!

Jak zakładać kombinezon ochronny?

Jak zakładać kombinezon ochronny?

Kombinezony ochronne chronią przed wieloma czynnikami. Pyłami, farbami, szkodliwymi substancjami chemicznymi, a te najbardziej wyspecjalizowane nawet przed wirusami. Najwyższej jakości kombinezony ochronne stanowią skuteczną barierę dla szkodliwych substancji w postaci gazów lub aerozoli i pozwalają na bezpieczną pracę przez wiele godzin. Jednak, aby mieć gwarancję, że jesteś bezpieczny w czasie pracy, musisz założyć kombinezon ochronny poprawnie. W innym przypadku kombinezon nie gwarantuje bezpieczeństwa. Jesteś ciekaw, w jaki sposób poprawnie założyć kombinezon ochronny? Idealnie trafiłeś!

Kombinezon ochronny – jak poprawnie założyć?

Na samym początku musisz sprawdzić, czy kombinezon jest odpowiedniego rozmiaru. Sprzęt BHP zawsze musi być odpowiednio dobrany, do Twoich wymiarów. W innym przypadku nie będzie możliwa praca w komfortowych warunkach. Jeśli kombinezon jest w Twoim rozmiarze, załóż go i dopnij poniżej szyi. Teraz nadszedł czas na ochronę oczu i dróg oddechowych. Gdy pozostałe środki ochronne zostały ubrane, załóż kaptur i dopnij zamek maksymalnie pod szyję. Gdy kombinezon jest już zapięty, zakryj zamek przy pomocy przyklejanej listwy. Na kaptur załóż osłonę twarzy, aby zapewnić maksymalną ochronę. Następnie nałóż rękawiczki wewnętrzne, na które nałożysz kombinezon. Drugą parę rękawiczek naciągnij na rękawy kombinezonu.

W taki sposób przygotowany możesz śmiało ruszać do pracy. Żadna niepożądana substancja, czy aerozol nie będzie miał szansy przedostać się przez tak utworzoną barierę.

Kombinezon ochronny – jak poprawnie zdjąć?

Poprawne zdejmowanie kombinezonu ochronnego jest równie ważne, jak odpowiednie zdejmowanie. Na początku odepnij przyklejoną listwę, dzięki temu odsłonisz zamek. Rozepnij zamek, a następnie złap za górną część kaptura i go ostrożnie ściągnij, rolując na lewą stronę. Następnie zwijaj ostrożnie kombinezon wzdłuż talii. Naciągnij rękawy na rękawice i ściągnij je z rąk. Teraz bez problemu możesz ściągnąć kombinezon, zachowując odpowiednie środki ostrożności. W ostatnim kroku zdejmij pozostałe środki ochrony twarzy. Gdy skończyłeś, dokładnie umyj i zdezynfekuj dłonie, twarz oraz pozostałe obszary skóry.

Kombinezony ochronne – pracuj bezpiecznie w każdych warunkach!

Praca w niebezpiecznym otoczeniu nie musi się wiązać z zagrożeniem dla zdrowia i życia! Wszystko zależy od Twojego wyposażenia. Jeśli zadbasz o swoje bezpieczeństwo, możesz poczuć się swobodnie nawet w czasie pracy z niebezpiecznymi chemikaliami. Chcesz dowiedzieć się więcej o sprzęcie ochrony osobistej? Śledź nasz blog i bądź na bieżąco!

Filtropochłaniacz – do czego służy?

Filtropochłaniacz – do czego służy?

Doskonale wiesz, jak ważna jest ochrona dróg oddechowych. Pracujesz w otoczeniu oparów chemicznych? Z pewnością chciałbyś swobodnie oddychać, lecz jak czuć się komfortowo w takich warunkach. Na szczęście mamy sposób, dzięki któremu odetchniesz z ulgą. Odpowiednia maska to połowa sukcesu. Aby zapewnić ochronę przed toksycznymi oparami, musisz wybrać odpowiedni filtropochłaniacz. Wybór jest ogromny, więc łatwo się pogubić. Chciałbyś dowiedzieć się więcej informacji o filtropochłaniaczach? Doskonale! Sprawdź nasz artykuł już teraz!

Filtropochłaniacz – jak jest zbudowany?

Zastanawiałeś się kiedyś, co było prekursorem współczesnych filtropochłaniaczy? Jednym z pierwszych sposobów na ochronę przed chlorem, było wykorzystanie szmaty nasączonej moczem. Przez ostatnie sto lat filtropochłaniacze niesamowicie się rozwinęły, więc poprawił się nie tylko komfort, ale również bezpieczeństwo.

Czym jest filtropochłaniacz? To połączenie filtra i pochłaniacza. Może być montowany do masek i półmasek. Jest zbudowany z cienkiej blachy lub tworzywa sztucznego. Na boku znajdziesz nalepkę, która informuje, przed czym chroni dany filtropochłaniacz. Poprawnie zamontowany filtropochłaniacz to prawdziwa gwarancja bezpieczeństwa. Maska bez filtropochłaniacza to jak pierogi bez farszu – bez sensu.

Przed czym chronią filtropochłaniacze?

Skutecznie chronią przed pyłami i gazami. Lista jest naprawdę długa. Dwutlenek siarki, dwutlenek azotu, chlor, kwas mrówkowy, cyjanowodór, amoniak i wiele więcej! Filtropochłaniacze są dostępne w klasach ochrony od P1 do P3. Im wyższa wartość P, tym wyższa skuteczność filtropochłaniacza. Niezwykle istotne jest zrozumieć oznaczenia, które znajdziesz na filtropochłaniaczu.

Kolor brązowy – ochrona przed oparami organicznymi i rozpuszczalnikami
Kolor szary – ochrona przed oparami i gazami kwasowymi
Kolor żółty – ochrona przed dwutlenkiem siarki
Kolor zielony – ochrona przed amoniakiem
Kolor czerwony – ochrona przed oparami rtęci
Kolor niebieski – ochrona przed oparami azotu i dwutlenku azotu
Kolor ciemnoszary – ochrona przed tlenkiem węgla
Kolor pomarańczowy – ochrona przed jodem radioaktywnym

Gdzie znajdziesz takie oznaczenie? Na blaszce bocznej. Pamiętaj, że tylko dobrze dobrany filtropochłaniacz do rodzaju zagrożeń zapewni Ci bezpieczeństwo. Z tego powodu trzeba znać oznaczenia filtropochłaniaczy!

Filtropochłaniacz – na co zwrócić uwagę?

Zanim zamontujesz filtropochłaniacz, koniecznie musisz się upewnić, że wybrałeś odpowiedni rodzaj. Następnie zamontuj filtropochłaniacz do maski. Montaż może się różnić w zależności od modelu maski. W niektórych filtropochłaniacz musi być gwintowany i należy go wkręcić do maski, a w innych filtropochłaniacz jest montowany na wcisk.

Po połączeniu filtropochłaniacza koniecznie sprawdź, czy nie doszło do uszkodzeń mechanicznych. Nawet minimalne uszkodzenie mechaniczne będzie wrotami, dla szkodliwych oparów i aerozoli. Sprawdź również, czy filtropochłaniacz jest prawidłowo zamontowany i gotowe! Pamiętaj, że filtropochłaniacz nie powinien być przechowywany razem z substancjami toksycznymi, ponieważ się nimi nasyci. Co więcej, filtropochłaniacze mają określoną datę ważności i zawsze musisz to sprawdzić przed użyciem.

Filtropochłaniacze – jak przechowywać?

W pierwszej kolejności odłącz filtropochłaniacz od maski i szczelnie go zamknij. W innym przypadku filtropochłaniacz będzie bez przerwy filtrować powietrze i się zużywać. Zasada jest prosta – im mniej powietrza będzie docierać do filtropochłaniacza, tym będzie dłuższa jego żywotność.

Kiedy filtropochłaniacza nie wolno stosować? Filtropochłaniacze mają bardzo specyficzne zastosowanie, więc nigdy nie używaj niedopasowanego modelu do substancji. Większości filtropochłaniaczy nie możesz stosować, jeśli nie znasz stężenia substancji lub stężenie przekracza dopuszczalne normy. Pamiętaj, że w pomieszczeniu musi być odpowiednia ilość tlenu, poniżej zalecanej wartości, stosowanie może się wiązać z ogromnym ryzykiem. Pamiętaj, że jeśli zaczynasz czuć zapach substancji przez maskę, to znaczy, że musisz szybko zmienić filtropochłaniacz.

Szukasz więcej informacji na temat filtropochłaniaczy? Bądź na bieżąco!

Blog Praes jest tworzony przez ludzi z pasją. Szukasz informacji ze świata BHP? Idealnie! Mamy ponad dwudziestoletnie doświadczenie w branży, więc śmiało możemy powiedzieć, że doskonale znamy sprzęt, o którym Wam opowiadamy. Masz pytanie? Napisz do nas! Może Twoja wiadomość będzie inspiracją do powstania nowego artykułu.

Rękawice chemoodporne – co warto wiedzieć?

Rękawice chemoodporne – co warto wiedzieć?

Jeśli w czasie pracy masz kontakt z niebezpiecznymi czynnikami chemicznymi, koniecznie musisz zadbać o swoje bezpieczeństwo. Kontakt z groźnymi substancjami chemicznymi niesie ze sobą ogromne ryzyko trwałego uszczerbku na zdrowiu. Ze względu na niebezpieczeństwo w czasie pracy, rękawice podzielono na trzy kategorie, dzięki którym możesz wybrać odpowiednie rękawice do swoich warunków pracy.

Rękawice chemoodporne – na co zwrócić uwagę

Pierwszą właściwością, na którą musisz zwrócić uwagę, to przenikanie makroskopowe substancji przez rękawicę. Każda partia rękawic chemicznych jest testowana, aby określić poziom jakości. Poziom pierwszy określa jakość na poziomie czterech wadliwych pary na sto rękawic. Poziom drugi wskazuje na 1,5 uszkodzonych rękawic na sto par. Najwyższy poziom jakości, czyli poziom trzeci oznacza 0,65 wadliwych par rękawic na sto par.

Drugą właściwością, na którą musisz zwrócić uwagę, jest przenikanie cząsteczkowe. Nie możesz tego mylić z przenikaniem makroskopowym, ponieważ przenikanie cząsteczkowe dotyczy przedostawania się chemikaliów przez materiał rękawicy. Poziom bezpieczeństwa określa się na podstawie czasu przebicia. Czym jest czas przebicia? Jest to czas, który upłynął od kontaktu substancji z zewnętrzną stroną rękawicy, do momentu przedostania się substancji do wewnątrz rękawicy. Najniższy poziom oznacza czas przebicia większy niż dziesięć minut, a mniejszy niż trzydzieści minut. Najwyższy poziom ochrony dotyczy rękawic, które gwarantują bezpieczeństwo przez ponad czterysta osiemdziesiąt minut.

Następną cechą, na którą powinieneś zwrócić uwagę, jest pęcznienie rękawic pod wpływem kontaktu z substancją chemiczną. Spęczniała rękawica nie nadaje się do ponownego użytku, dlatego wybieraj tylko rękawice, które mają niewielki współczynnik pęcznienia.

Rękawice chemoodporne – zrozum oznaczenia

Rękawice o pełnym zakresie ochrony chemicznej spełniają wymagania w zakresie przenikania makroskopowego i cząsteczkowego. Ich czas przebicia musi wynosić minimum 30 minut z co najmniej trzema substancjami testowymi z dwunastu standardowo zdefiniowanych.

Rękawice o niepełnym zakresie ochrony chemicznej spełniają wymagania w zakresie przenikania, ale nie osiągają wymaganego czasu przebicia do pełnej ochrony chemicznej.

Jakie jeszcze możesz znaleźć oznaczenia na rękawicy? Odporność na mikroorganizmy, czy odporność na uszkodzenia mechaniczne – to tylko niektóre możliwości.

Pamiętaj, że wybór sprzętu BHP jest zawsze uzależniony od zagrożeń, z którymi musisz się mierzyć w pracy. Pracujesz ze stężonymi kwasami? Wybierz rękawice chemiczne, które zapewnią Ci ochronę!

Szukasz więcej wpisów na temat sprzętu BHP? Śledź nasz blog i bądź na bieżąco!

Masz pytanie lub chciałbyś dowiedzieć się więcej o sprzęcie BHP? Napisz do nas! Być może Twoje pytanie będzie naszą inspiracją do nowego wpisu. Chętnie przeprowadzimy Cię przez wszystkie zakątki branży i sprawimy, że wybór rękawic nie będzie stanowił większego problemu!

Liny asekuracyjne na dachu – co warto wiedzieć?

Liny asekuracyjne na dachu – co warto wiedzieć?

W czasie pracy na wysokości dochodzi do największej ilości wypadków. Większości z nich można uniknąć, stosując odpowiedni sprzęt do pracy na wysokości. Niestety, ale nadal spotykamy wiele zaniedbań, które mogą być tragiczne w skutkach. Na szczęście świadomość samych pracowników wzrasta, coraz częściej i chętniej sięgają po sprzęt do pracy na wysokości. Chcesz dowiedzieć się, co warto wiedzieć? Dzisiaj skupimy się na linach asekuracyjnych do pracy na dachu! Dowiesz się jak dobrać odpowiednią długość liny asekuracyjnej i pozostałe informacje, dzięki którym będziesz spokojnie pracować wysoko nad ziemią.

Linki asekuracyjne – współczynnik opadnięcia i minimalna wolna przestrzeń

Chcesz dowiedzieć się jak dobrać odpowiednią długość liny? Doskonale! Już śpieszymy z odpowiedzią na nurtujące Cię pytanie.

Pierwszym parametrem jest minimalna wolna przestrzeń. Co się kryje pod tym pojęciem? Minimalna wolna przestrzeń to przestrzeń, która jest pozbawiona przeszkód, o które mógłby uderzyć spadający pracownik. Jak obliczyć jaka jest minimalna wolna przestrzeń? Należy dodać długość linki, całkowite wydłużenie amortyzatora, odległość od stóp do punktu kotwiczącego, a następnie dodaj metr zapasu bezpieczeństwa. Wolna przestrzeń obliczona w taki sposób pozwoli Ci na bezpieczną pracę. Lepiej mieć gwarancję, że w razie upadku zawiśniesz na linie, a nie dotkniesz ziemi.

Już wiesz, co kryje się pod hasłem minimalna wolna przestrzeń, więc teraz czas na współczynnik opadnięcia. Współczynnik ma ścisły związek z umiejscowieniem punktu kotwiczenia. Ma to duży wpływ na obliczanie minimalnej wolnej przestrzeni oraz na pracę amortyzatora. Omówimy dla Ciebie trzy warianty, dzięki którym dokładnie zrozumiesz to zagadnienie.

Współczynnik zero, czyli punkt kotwiczący znajduje się nad głową pracownika. Jest to najlepszy sposób amortyzacji. Upadek generuje niewielkie przeciążenia, z reguły nie rozrywa amortyzatora. Niweluje efekt wahadła i ułatwia ewakuację osoby poszkodowanej.

Współczynnik jeden, czyli punkt kotwiczący znajduje się na równi lub nieco powyżej punktu zaczepowego na szelkach. Upadek generuje umiarkowane przeciążenia, a amortyzator ulega lekkiemu rozerwaniu.

Współczynnik dwa, czyli punkt kotwiczący znajduje się na poziomie stóp. Upadek w tej sytuacji wywołuje największe przeciążenia. Amortyzator w tym przypadku ulega całkowitemu wydłużeniu. Linki asekuracyjne do tego punktu kotwiczenia, należy dobierać niezwykle ostrożnie. Wybierz linki testowane krawędziowo, ponieważ w razie upadku na linę działają siły ścinające. Współczynnik dwa dotyczy między innymi pracy na dachach.

Wyliczyłeś minimalną wolną przestrzeń, ale wyszła wyższa niż wysokość pracy? Jest na to sposób. Sięgnij po urządzenia samohamowne lub samozaciskowe. Takie urządzenia mają natychmiastową reakcję i zatrzymują upadek, poprzez redukcję czynnika wydłużenia amortyzatora do trzech centymetrów.

Linki asekuracyjne – efekt wahadła

Zakotwiczenie o współczynniku opadnięcia jeden i dwa niosą dodatkowe zagrożenie w postaci efektu wahadła. Jeśli wydarzy się wypadek, przy którym spadniesz z wysokości, zaczniesz się wahadłowo huśtać na linie. Jest to niezwykle niebezpieczne, ponieważ w trakcie huśtania możesz uderzyć w ścianę lub inne przeszkody, które spotkasz na drodze. Pamiętaj, że efekt wahadła może występować w przypadku asekuracji pionowej i poziomej.

Jak zniwelować efekt wahadła? Zasada jest prosta. Nie oddalaj się od punktu kotwiczącego o więcej niż połowę długości między punktem kotwiczącym a punktem zaczepowym na szelkach.

Chcesz dowiedzieć się więcej o sprzęcie BHP? Śledź blog Praes!

Na naszym blogu znajdziesz wiele przydatnych poradników, dzięki którym będziesz bezpiecznie pracować w każdych warunkach. Odpowiednie wyposażenie i przygotowanie teoretyczne umożliwia uniknięcie wypadków, które mogą mieć tragiczne skutki. Chcesz dowiedzieć się więcej? Śledź nasz blog na bieżąco!

Kurtka robocza – jaką wybrać?

Kurtka robocza – jaką wybrać?

Gdy na dworze robi się coraz chłodniej, nie musisz odczuwać obniżenia temperatury na własnej skórze. Wybór odpowiedniej kurtki roboczej to nie tylko kwestia komfortu termicznego, ale również wygody w czasie pracy. Kurtka do pracy musi spełniać normy bezpieczeństwa, dzięki którym poczujesz się bezpiecznie niezależnie od otoczenia, w którym pracujesz. Zwróć uwagę na szczególne zagrożenia związane z Twoim zawodem. To oczywiste, że na co innego będzie zwracać uwagę spawacz, a na co innego elektryk. Jesteś ciekawy, jak wybrać idealną kurtkę roboczą? Sprawdź nasz artykuł!

Kurtka robocza – jaki materiał wybrać?

Polar jest niezwykle popularnym materiałem. Dlaczego? Jest tani i ciepły. Co więcej, polar jest miękki w dotyku i przyjemny dla skóry. Jednak ma swoje wady. Nie chroni przed wiatrem, a jeśli kurtka jest wykonana jedynie z polaru, to nie będzie przeciwdeszczowa. Więc jeśli pracujesz w miejscu zadaszonym i jedynie chcesz ochronić się przed zimnem, kurtka z polaru będzie dla Ciebie idealna. Jeśli spędzasz na zewnątrz cały dzień pracy, odradzamy wybór takiej kurtki.

Dla osób, które pracują w terenie, niesamowicie istotna powinna być odporność na deszcz. Każdy wie, jaką mamy pogodę w Polsce, więc kurta przeciwdeszczowa idealnie się sprawdzi. Kurtka robocza przeciwdeszczowa jest wykonana z płatów materiału syntetycznego. Przed zakupem zwróć uwagę na wagę kurtki i poziom wodoodporności. Podszewka z polaru to dodatkowy atut, dzięki któremu poprawisz swój komfort termiczny.

Kurtki robocze wykonane z softshellu to idealny wybór, dla osób, którym zależy na skutecznej ochronie przed chłodem i deszczem. Softshell jest miękkim i lekkim materiałem, więc nie ogranicza ruchów.

Jeśli pracujesz w specyficznej branży, to oczywiście bez problemu dostaniesz kurtkę, która spełnia dodatkowe wymogi, które są dla Ciebie niezbędne.

Kurtka robocze – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Aby kurtka robocza była praktyczna, koniecznie musi być wyposażona w wiele kieszeni, rozmieszczonych w miejscach, do których bez problemu dosięgniesz. Kieszenie powinny być wyposażone w zamki, abyś nie musiał się martwić, że coś zgubisz w czasie pracy. Co więcej, warto, aby kieszenie były głębokie i szerokie.

Dodatkowym plusem są ściągacze na mankietach i dolnej krawędzi. Dzięki temu będzie Ci znacznie wygodnie, lecz nie tylko o wygodę chodzi. Takie wyposażenie chroni przed wiatrem i śniegiem.

Jeśli pracujesz w terenie, warto wybrać kurtkę z odblaskami. Zimą po godzinie piętnastej zaczyna robić się ciemno, więc koniecznie musisz zadbać o swoje bezpieczeństwo w czasie pracy.

Jeśli sprawdziłeś już wszystkie aspekty techniczne oraz bezpieczeństwa, teraz czas na Twoje preferencje. Sprawdź, czy kurtka jest dla Ciebie wygodna oraz, czy dobrze się w niej czujesz. Będziesz w niej pracować na co dzień, przez kilka godzin dziennie, więc musi być wygodna, w innym przypadku będziesz się niepotrzebnie irytować w czasie pracy.

Kurtki robocze – szukasz więcej informacji? Śledź nasz blog!

Jeśli szukasz informacji na temat sprzętu BHP oraz odzieży ochronnej, koniecznie musisz obserwować nasz Blog. Znajdziesz u nas wiele ciekawych artykułów, dzięki którym świat BHP będzie Ci bliższy.

Po co okulary ochronne?

Po co okulary ochronne?

Większość z nas doskonale wie, jak ważna jest ochrona narządu wzroku w czasie pracy. Jednak nadal w internecie często spotykamy pytanie “po co okulary ochronne?”. Po co? Śpieszymy z odpowiedzią! Uszkodzenie oczu to jeden z częstszych urazów, które można uniknąć. Dlaczego nadal niewystarczająco często sięgamy po okulary ochronne? Przecież najtańsze modele kosztują mniej niż dziesięć złotych! Prawdopodobnie znaczne grono osób, nie nosi okularów ochronnych, ponieważ są przekonani, że wypadek się im nie zdarzy. Mamy złą wiadomość. Wszyscy, którzy doznali urazu wzroku, też tak myśleli. Sprawdź, co warto wiedzieć o ochronie oczu i znajdź okulary dla siebie!

Okulary ochronne – przed czym chronią?

Okulary ochronne chronią przed wieloma czynnikami, z którymi musisz się mierzyć na co dzień. Zagrożenia ze strony iskier, czy odpryskujących odłamków są im niestraszne. Okulary ochronne są wytrzymałe na przecięcia, uderzenia, czy otarcia. Idealnie się sprawdzą dla osób, które w pracy obrabiają materiały. Okulary ochronne są wytrzymałe na działanie wysokich temperatur, nie topią się i nie odkształcają.

Pracujesz w przemyśle chemicznym? Okulary ochronne chronią przed kwasami i zasadami, więc nie musisz się obawiać, że toksyczna substancja pryśnie Ci prosto w oko. Gazy, czy opary szkodliwych substancji, to dodatkowe powody, dlaczego musisz sięgnąć po odpowiednią ochronę. Oparzenia chemiczne oczu są niezwykle niebezpieczne, dlatego musisz dołożyć wszelkich starań, aby ich uniknąć.

Pracujesz w laboratorium? Musisz zadbać o ochronę przed grzybami i bakteriami. Nie ryzykuj zakażeniem! Co więcej, okulary ochronne chronią przed zanieczyszczeniem badanych próbek rzęsami.

Okulary ochronne – w jakiej branży są niezastąpione?

Ochrona oczu jest niezbędna w wielu branżach. Tutaj przytoczymy tylko kilka gałęzi przemysłu, w których z pewnością warto zainwestować w swoje bezpieczeństwo.

Spawalnictwo jest nieodłącznie związane z wieloma niebezpieczeństwami, których negatywny wpływ można niwelować. Przed odpryskami ochronią Cię okulary z bocznymi osłonkami. Pamiętaj, że w tym przypadku znacznie lepiej wybrać przyłbicę spawalniczą, aby ochronić całą twarz przed iskrami, a nie tylko oczy.

Szlifierki, tokarki, wyrzynarki – brzmi znajomo? Jeśli tak, koniecznie sięgnij po odpowiednie okulary ochronne. Wszędzie gdzie lecą wióry musisz mieć ochronę. Pamiętaj, że pracując przy obróbce metali, tworzyw sztucznych, czy drewna Twoim oczom zagraża również pył, który unosi się w powietrzu.

Z czym kojarzą Ci się prace remontowe? Pył, kleje, opary farby i inne zanieczyszczenia. Dokładnie z tego powodu musisz zadbać o bezpieczeństwo swoich oczu. Nie ryzykuj, docinając płytki, malując, czy ścierając gładzie. Wzrok masz tylko jeden, więc nie możesz sobie pozwolić na jego utratę.

Jak wybrać okulary ochronne?

Przede wszystkim musisz dobrać okulary ochronne do zagrożeń, które możesz spotkać w czasie pracy. Masz do czynienia z promieniowaniem, substancjami chemicznymi, wysokimi temperaturami, czy może odłamkami metalu? Często klienci się nas pytają “jakie są najlepsze okulary ochronne?”, odpowiedź jest tylko jedna – takie okulary, które są dopasowane do zagrożeń występujących w miejscu pracy.

Pamiętaj, że okulary ochronne muszą być wygodne. Nie mogą Ci utrudniać pracy! Jeśli musisz je nosić przez 8 godzin codziennie, muszą być lekkie i dobrze leżeć na twarzy. Nie mogą przesuwać się, gdy się schylasz i skakać na nosie, gdy wchodzisz po schodach. To może wydawać się oczywiste, lecz często o tym zapominamy.

Okulary ochronne – śledź blog Praes!

Masz tylko jedne oczy, więc koniecznie musisz zadbać o ich ochronę. Szczególnie że to nie wymaga dużego wysiłku. Okulary ochronne są łatwo dostępne, a ich cena nie odstrasza. Jeśli szukasz okularów ochronnych, zapraszamy na stronę Praes!

Spodnie robocze – jakie kupić?

Spodnie robocze – jakie kupić?

Każdy profesjonalista wie, że nawet mały błąd w pracy może mieć poważne konsekwencje. Wybór odpowiedniej odzieży roboczej to kwestia wygody i bezpieczeństwa. Wszyscy jesteśmy zgodni, że spodnie robocze muszą zapewniać swobodę ruchów i zwiększać komfort pracy. Dodatkowe kieszenie, ochrona przed iskrami, czy wytrzymała tkanina, to tylko niektóre cechy, na które trzeba zwrócić uwagę przed zakupem. Jeśli stoisz przed wyborem spodni roboczych, koniecznie przeczytaj ten artykuł! Gwarantujemy, że po przeczytaniu tego artykułu, wybór nie sprawi Ci najmniejszego problemu.

Spodnie robocze – jaki materiał?

Doskonale rozumiemy, że spodnie robocze muszą być wytrzymałe, ale jednocześnie nie mogą blokować ruchów i ograniczać swobody. Powinieneś czuć się pewnie, nawet jeśli pracujesz w wymuszonej pozycji. W sklepach znajdziesz wiele różnych modeli spodni. Zaczynając od niezwykle rozciągliwych, a kończąc na niezniszczalnych i sztywnych. Wytrzymałe spodnie, to nie oznacza grube i niewygodne! Specjalne spodnie robocze łączą wytrzymałość z wygodą. Dużo się ruszasz w czasie pracy? Z pewnością docenisz spodnie wyposażone w rozciągliwy stretch, który jest niesamowicie odporny na rozerwanie.

Pracujesz w terenie? Musisz czuć się komfortowo w każdych warunkach. Wodoodporna tkanina spełni Twoje oczekiwania! Warstwa hydrofobowa stanowi barierę dla wody i wilgoci. Spodnie robocze są często wyposażone w dodatkowe wzmocnienia, takie jak potrójne szwy, dzięki którym miejsca szczególnie narażone na rozerwanie są chronione.

Na co zwrócić uwagę kupując spodnie robocze?

Nie masz pewności, czego oczekiwać od spodni roboczych? Zastanów się, czego wymaga od Ciebie Twoja praca. Obecnie spodnie robocze są niesamowicie wyspecjalizowane, więc bez problemu znajdziesz spodnie na miarę Twoich potrzeb. Oczywisty jest fakt, że inne wymagania do spodni mają glazurnicy, a inne osoby pracujące na budowie.

Jedna rzecz łączy wszystkich pracowników, którzy szukają spodni roboczych. Wygoda. Nie chcesz nosić szelek ani paska, a jednocześnie chcesz, aby spodnie dobrze się trzymały w pasie? Wybierz spodnie z elastycznym pasem, który sprawia, że spodnie robocze będą dobrze się trzymały. Musisz chronić kolana w czasie pracy? Warto wybrać spodnie z ochronnikami! Takie rozwiązanie sprawia, że długa praca będzie przebiegała komfortowo. Każdy z nas woli mieć więcej kieszeni niż mniej kieszeni. Z tego powodu spodnie robocze są wyposażone w wiele kieszeni, w których zmieścisz wszystko, co musisz mieć pod ręką.

Nowoczesne spodnie robocze mają wiele modnych fasonów, które możesz dopasować do swoich potrzeb i charakterystyki pracy. Jesteś malarzem? Wybierz spodnie, na których nie widać plam farby. Chcesz czuć się swobodnie i pewnie po pracy? Postaw na jeansy robocze, w których bez kompleksów wrócisz po pracy do domu.

Spodnie robocze – specjalne modele na lato

Pracujesz w terenie? Doskonale wiesz, jak uciążliwy potrafi być letni upał. W czasie lata warto zwrócić uwagę nie tylko na bezpieczeństwo, ale również na oddychalność i przewiewność. Oddychająca tkanina, czy krótkie spodenki robocze, to prawdziwe zbawienie, gdy temperatura dobija do 30°C.

Spodnie robocze – śledź blog Praes i bądź na bieżąco!

Spodnie robocze to szeroki temat i wiemy, że jeden artykuł nie wyczerpuje całego tematu. Często dostajemy pytania “jakie spodnie robocze wybrać?”, mamy nadzieję, że ten artykuł rozwiewa wszelkie wątpliwości. Chcesz dowiedzieć się więcej o sprzęcie BHP? Śledź nasz blog i nie pozwól, aby jakikolwiek artykuł Cię ominął.

Jakie buty robocze zimowe?

Jakie buty robocze zimowe?

Nie da się ukryć, że temperatura za oknem znacząco spadła. Jeśli pracujesz w terenie, koniecznie musisz zadbać, aby pracować komfortowo w każdych warunkach. Obuwie robocze zimowe musi spełniać wiele wymagań, aby gwarantowało ochronę i komfort termiczny. Przecież nie musimy tłumaczyć, jak groźne są odmrożenia! Zima jest niezwykle wymagająca dla obuwia. Wilgoć, niskie temperatury, lód, czy praca w niepewnym terenie pokrytym śniegiem, to tylko niektóre zagrożenia. Zadbaj o swoje zdrowie! Odpowiednie obuwie robocze to podstawa pracy zimą. Chcesz się dowiedzieć wszystkich niezbędnych informacji o obuwiu zimowym? Doskonale!

Buty robocze zimowe – co musisz wiedzieć?

Obuwie robocze zimowe musi być dopasowane do warunków, w których pracujesz. Jeśli pracujesz w hali, czy magazynie potrzebujesz butów z innymi normami bezpieczeństwa, niż osoba pracująca w terenie. Każdego dnia pracy czekają nas różne niebezpieczeństwa. Jeśli pracujesz na budowie, hali produkcyjnej, czy magazynie musisz uchronić się przed spadającymi przedmiotami! Przecież nie ma nic nieprzyjemniejszego niż uderzenie spadającego młotka w paluch.

Przyczepność to niezwykle istotna cecha, jeśli nie najistotniejsza. Dlaczego? Po co nosić obuwie ochronne, w którym ślizgasz się po rusztowaniu. Przecież to całkowite zaprzeczenie obuwia BHP! Nie możesz dopuścić do takiego zagrożenia zdrowia. Obuwie zimowe robocze musi zapewniać doskonałą przyczepność do podłoża. Żaden lód, gołoledź, czy szadź nie może Cię zaskoczyć. Bez względu na okoliczności i warunki atmosferyczne musisz czuć się pewnie, wchodząc po drabinie, czy poruszając się na rusztowaniu.

Znasz podstawowe oznaczenia butów roboczych zimowych?

Najczęściej spotykane oznaczenia to S, P i O. Co oznaczają? Śpieszymy z pomocą! Buty oznaczone literą S są w stanie wytrzymać uderzenie z siłą 200 J oraz ściskanie o sile 15 kN. W takich butach masz pewność, że Twoja stopa jest bezpieczna. Bez stresu możesz pracować nawet w bardzo trudnych warunkach.

Oznaczenie P mówi nam o wytrzymałości na uderzenie z siłą 100 J oraz odporności na ściskanie o sile 10 kN. Są one mniej wytrzymałe niż obuwie oznaczone S, ale spełnią wymagania znacznej większości użytkowników. Przecież większość z nas, każdego dnia pracuje w warunkach, które nie wymagają używania obuwia specjalistycznego. Pracujesz na magazynie? Takie obuwie z pewnością Ci wystarczy.

Poza wymienionymi wyżej oznaczeniami możesz znaleźć również symbole SB, które informują o szczególnych cechach obuwia. S1 oznacza buty elektrostatyczne, S2 to obuwie nieprzemakalne, doskonałe na pracę w terenie zimą. Najbezpieczniejsze obuwie znajdziesz oznaczone symbolem S3. Buty robocze zimowe oznaczone symbolem S3 cechuje m.in. najgrubsza podeszwa, która ochroni Cię przed nadepnięciem na ostry przedmiot. Dodatkowo gruba podeszwa doskonale izoluje od zimnego podłoża, więc gwarantuje odpowiedni komfort termiczny.

Buty robocze zimowe – dowiedz się więcej!

Zimą absolutną koniecznością jest wybór obuwia roboczego za kostkę. Poprawi to Twój komfort termiczny i bezpieczeństwo. Obuwie za kostkę stabilizuje staw skokowy i zapobiega kontuzjom spowodowanym postawieniem stopy krzywo na nierównej powierzchni. Wodoodporność to kolejny ważny aspekt, który musimy wziąć pod uwagę. Nie możesz chodzić w mokrych butach przez cały dzień, ponieważ to gwarantuje chorobę. Obuwie robocze wyposażone w wodoodporną membranę zapewniają, że nie będą Ci straszne błoto, kałuże, czy deszcz.

Mimo wszystkich wytycznych bezpieczeństwa, na pierwszym miejscu zawsze stoi Twój komfort. Obuwie musi być wygodne, abyś nie męczył się w czasie pracy. Buty robocze muszą oddychać, aby odprowadzać wilgoć z buta. Wybierając odpowiednie obuwie, uchronisz się przed wieloma nieprzyjemnymi chorobami. Miej to na uwadze, gdy staniesz przed wyborem butów roboczych zimowych!

Kiedy stosować ochronniki słuchu?

Kiedy stosować ochronniki słuchu?

Zanim przedstawimy sposoby radzenia sobie z hałasem, powinniśmy zrozumieć naszego wroga. Czym jest hałas? Wszystkie dźwięki, które są drażniące i powodują ból. Pracujące maszyny, urządzenia, czy po prostu praca w niektórych branżach jest nierozłącznie związana z głośnymi dźwiękami. Kiedy w miejscu pracy jest po prostu za głośno? Odpowiedź znajdziemy w przepisach. Jeśli natężenie dźwięku znajduje się w widełkach 35-70 decybeli – jest to hałas. Taki hałas będzie irytujący i może powodować niegroźne bóle głowy, lecz jeśli natężenie dźwięku przekroczy 85 decybeli, żarty się kończą. Intensywne bóle głowy to tylko wierzchołek góry lodowej. Długotrwała ekspozycja na wysoki hałas może doprowadzić do uszkodzenia słuchu, a nawet jego utraty. Z tego powodu koniecznie musisz zadbać o ochronę słuchu!

Jak dobrać odpowiednie ochronniki słuchu?

Słuch jest jednym z najważniejszych ludzkich zmysłów. Dzięki niemu możemy sprawnie funkcjonować na co dzień, cieszyć się słuchaniem muzyki, swobodnie rozmawiać ze znajomymi. Nie możesz pozwolić, aby go stracić! Na co musisz zwrócić uwagę, wybierając ochronniki słuchu? Pierwszą najważniejszą rzeczą jest natężenie dźwięku w miejscu pracy. To oczywiste, że słuchawki niespełniające wymagań, nie będą chronić przed hałasem. Wybierając ochronniki słuchu, koniecznie musisz wziąć pod uwagę własne preferencje. Ochronniki muszą być wygodne! Czasem nosimy słuchawki ochronne przez cały dzień, więc nie możemy wybrać słuchawek, które są niewygodne, bo będziemy się męczyć i prędzej, czy później zaczniemy pracować bez nich z narażeniem słuchu.

Warto znać dokładne częstotliwości hałasu, aby dobrać odpowiednie ochronniki słuchu. Jeśli hałas ma wysokie częstotliwości, wybierz sprzęt z oznaczeniem H, dla średnich częstotliwości M, a dla niskich częstotliwości L. W większości przypadków najlepiej sprawdzą się nauszniki z oznaczeniem M.

Pamiętaj, aby nie przesadzić w drugą stronę. Nadmierne wytłumienie może utrudniać komunikację w czasie pracy i przepływ informacji. Dobrym rozwiązaniem są ochronniki słuchu aktywne. Słuchawki aktywne doskonale sprawdzą się miejscu pracy o zmiennym natężeniu hałasu. Ochronniki aktywne nie zakłócają komunikacji między pracownikami, a jednocześnie chronią słuch, w czasie pracy z ciężkimi maszynami. Modele z wyższej półki mają możliwość podłączenia radiotelefonu, czy telefonu komórkowego przez Bluetooth.

Jaki ochronnik słuchu wybrać?

Już wiesz, że musisz wybrać odpowiednią ochronę słuchu, aby go nie uszkodzić. Jakie są najpopularniejsze rozwiązania?

Nauszniki przeciwhałasowe to najpopularniejsze rozwiązanie. Dobrze przylegają do głowy i obejmują małżowiny uszne. Poduszki, które obejmują uszy, są wypełnione specjalną pianką lub płynem, więc doskonale ograniczają hałas. Jeśli w czasie pracy nosisz hełm, możesz śmiało sięgnąć po nauszniki nahełmowe.

Stopery do uszu, to kolejna propozycja, którą warto rozważyć. Szczelne zamknięcie kanału słuchowego dobrze sprawdzają się na co dzień. Stopery dopasowują się do uszu, więc gwarantują wysoki komfort użytkowania. Jedynym minusem jest fakt, że całkowicie tłumią wszystkie dźwięki, więc nie usłyszysz współpracowników.

Dowiedz się więcej o sprzęcie BHP – śledź blog Praes!

Jeśli szukasz świeżych informacji ze świata BHP, to doskonale trafiłeś! Znajdziesz na naszym blogu wiele przydatnych informacji, dzięki którym zadbasz o bezpieczeństwo. Masz pytanie? Śmiało! Napisz do nas, a może Twoje pytanie zainspiruje nas do napisania kolejnego wpisu!