Czy kask ochronny ma termin ważności?

Jak dobrze wiesz, także kask ochronny ma swój termin ważności. Jesteś ciekawy, jak długo możesz użytkować swój hełm? Może zastanawiasz się, dlaczego kaski mają swoje terminy ważności? Tego wszystkiego dowiesz się z tego artykułu! Tak więc zaczynajmy!

Kask czy hełm ochronny?

Na początek trochę podstaw. W mowie potocznej najczęściej można spotkać określenie kask lub kask ochronny. Jednak według przepisów do ochrony głowy pracowników służą hełmy ochronne. Obie nazwy weszły na dobre do naszego słownika, więc będziemy się obiema posługiwać naprzemiennie w tym wpisie.

Dlaczego kask ochronny ma termin ważności?

Hełmy ochronne każdego dnia muszą znosić wiele przeciwności losu. Zmienne warunki atmosferyczne, deszcz, mocne słońce, uderzenia, czy otarcia to dla nich codzienność. Pamiętaj, żeby sprawdzać co jakiś czas stan kasku ochronnego. W jaki sposób? To proste! Wystarczy, że go delikatnie ściśniesz – jeśli jest plastyczny, oznacza, że jest zdatny do dalszego użytku. Gorzej, jeśli w czasie ściskania słyszysz chrupanie i trzaskanie – oznacza, to że kask swoje najlepsze lata ma za sobą i czas go wymienić na nowy.

Kaski ze skorupą termoplastyczną mają najkrótszą datę ważności – 4 lata. Wynika to z tego, że są niezwykle wrażliwe na działanie promieniowania UV. Ekspozycja na promienie słoneczne sprawia, że skorupa robi się krucha i podatna na pęknięcia. Taki kask nie będzie pełnić swojej funkcji i nadaje się jedynie do utylizacji.

Najwytrzymalsze hełmy ochronne są wykonane z żywicy fenylowej z włóknem tekstylnym lub z poliestru z dodatkiem włókna szklanego. Wykorzystanie takich materiałów to prawdziwa gwarancja, że hełmy ochronne przez wiele lat będą w doskonałym stanie. Ich termin ważności wynosi od 9 do 10 lat!

Jak sprawdzić ważność kasku ochronnego?

Pamiętaj, że jeśli hełm jest uszkodzony lub przeterminowany, musisz go natychmiast wymienić! Chodzi o bezpieczeństwo, dlatego nie można iść na kompromis. Na skorupie kasku znajdziesz datę produkcji. W zależności od rodzaju kasku i wykorzystanych materiałów termin ważności może się mocno różnić. Z tego powodu musisz rzucić okiem do instrukcji obsługi. Tam znajdziesz informację, jak długo możesz użytkować kask. Szukasz produktów BHP? Sprawdź sklep Praes!