Doskonale wiesz, jak ważna jest ochrona dróg oddechowych. Pracujesz w otoczeniu oparów chemicznych? Z pewnością chciałbyś swobodnie oddychać, lecz jak czuć się komfortowo w takich warunkach. Na szczęście mamy sposób, dzięki któremu odetchniesz z ulgą. Odpowiednia maska to połowa sukcesu. Aby zapewnić ochronę przed toksycznymi oparami, musisz wybrać odpowiedni filtropochłaniacz. Wybór jest ogromny, więc łatwo się pogubić. Chciałbyś dowiedzieć się więcej informacji o filtropochłaniaczach? Doskonale! Sprawdź nasz artykuł już teraz!
Filtropochłaniacz – jak jest zbudowany?
Zastanawiałeś się kiedyś, co było prekursorem współczesnych filtropochłaniaczy? Jednym z pierwszych sposobów na ochronę przed chlorem, było wykorzystanie szmaty nasączonej moczem. Przez ostatnie sto lat filtropochłaniacze niesamowicie się rozwinęły, więc poprawił się nie tylko komfort, ale również bezpieczeństwo.
Czym jest filtropochłaniacz? To połączenie filtra i pochłaniacza. Może być montowany do masek i półmasek. Jest zbudowany z cienkiej blachy lub tworzywa sztucznego. Na boku znajdziesz nalepkę, która informuje, przed czym chroni dany filtropochłaniacz. Poprawnie zamontowany filtropochłaniacz to prawdziwa gwarancja bezpieczeństwa. Maska bez filtropochłaniacza to jak pierogi bez farszu – bez sensu.
Przed czym chronią filtropochłaniacze?
Skutecznie chronią przed pyłami i gazami. Lista jest naprawdę długa. Dwutlenek siarki, dwutlenek azotu, chlor, kwas mrówkowy, cyjanowodór, amoniak i wiele więcej! Filtropochłaniacze są dostępne w klasach ochrony od P1 do P3. Im wyższa wartość P, tym wyższa skuteczność filtropochłaniacza. Niezwykle istotne jest zrozumieć oznaczenia, które znajdziesz na filtropochłaniaczu.
Kolor brązowy – ochrona przed oparami organicznymi i rozpuszczalnikami
Kolor szary – ochrona przed oparami i gazami kwasowymi
Kolor żółty – ochrona przed dwutlenkiem siarki
Kolor zielony – ochrona przed amoniakiem
Kolor czerwony – ochrona przed oparami rtęci
Kolor niebieski – ochrona przed oparami azotu i dwutlenku azotu
Kolor ciemnoszary – ochrona przed tlenkiem węgla
Kolor pomarańczowy – ochrona przed jodem radioaktywnym
Gdzie znajdziesz takie oznaczenie? Na blaszce bocznej. Pamiętaj, że tylko dobrze dobrany filtropochłaniacz do rodzaju zagrożeń zapewni Ci bezpieczeństwo. Z tego powodu trzeba znać oznaczenia filtropochłaniaczy!
Filtropochłaniacz – na co zwrócić uwagę?
Zanim zamontujesz filtropochłaniacz, koniecznie musisz się upewnić, że wybrałeś odpowiedni rodzaj. Następnie zamontuj filtropochłaniacz do maski. Montaż może się różnić w zależności od modelu maski. W niektórych filtropochłaniacz musi być gwintowany i należy go wkręcić do maski, a w innych filtropochłaniacz jest montowany na wcisk.
Po połączeniu filtropochłaniacza koniecznie sprawdź, czy nie doszło do uszkodzeń mechanicznych. Nawet minimalne uszkodzenie mechaniczne będzie wrotami, dla szkodliwych oparów i aerozoli. Sprawdź również, czy filtropochłaniacz jest prawidłowo zamontowany i gotowe! Pamiętaj, że filtropochłaniacz nie powinien być przechowywany razem z substancjami toksycznymi, ponieważ się nimi nasyci. Co więcej, filtropochłaniacze mają określoną datę ważności i zawsze musisz to sprawdzić przed użyciem.
Filtropochłaniacze – jak przechowywać?
W pierwszej kolejności odłącz filtropochłaniacz od maski i szczelnie go zamknij. W innym przypadku filtropochłaniacz będzie bez przerwy filtrować powietrze i się zużywać. Zasada jest prosta – im mniej powietrza będzie docierać do filtropochłaniacza, tym będzie dłuższa jego żywotność.
Kiedy filtropochłaniacza nie wolno stosować? Filtropochłaniacze mają bardzo specyficzne zastosowanie, więc nigdy nie używaj niedopasowanego modelu do substancji. Większości filtropochłaniaczy nie możesz stosować, jeśli nie znasz stężenia substancji lub stężenie przekracza dopuszczalne normy. Pamiętaj, że w pomieszczeniu musi być odpowiednia ilość tlenu, poniżej zalecanej wartości, stosowanie może się wiązać z ogromnym ryzykiem. Pamiętaj, że jeśli zaczynasz czuć zapach substancji przez maskę, to znaczy, że musisz szybko zmienić filtropochłaniacz.
Szukasz więcej informacji na temat filtropochłaniaczy? Bądź na bieżąco!
Blog Praes jest tworzony przez ludzi z pasją. Szukasz informacji ze świata BHP? Idealnie! Mamy ponad dwudziestoletnie doświadczenie w branży, więc śmiało możemy powiedzieć, że doskonale znamy sprzęt, o którym Wam opowiadamy. Masz pytanie? Napisz do nas! Może Twoja wiadomość będzie inspiracją do powstania nowego artykułu.