Kalibracja detektorów gazu – wybierz Praes

Detektory gazu przenośne czy stacjonarne to podstawowe wyposażenie pracownika, który pracuje w niebezpiecznym otoczeniu. Chronią przed wieloma zagrożeniami. Metan, siarkowodór, tlenek węgla, dwutlenek węgla. Można wymieniać godzinami, a możliwość dopasowania czujników pod własne potrzeby gwarantuje bezpieczeństwo w czasie pracy. Jednak detektory potrzebują cyklicznej kalibracji, aby pokazywać dokładny wynik. Często nawet niewielkie stężenie szkodliwego gazu jest szkodliwe dla zdrowia. Dokładny pomiar to podstawa bezpieczeństwa. W czasie kalibracji serwisant sprawdza stan czujników i ich reakcje na stężenie gazów w otoczeniu.

Kalibracja detektorów gazu – dowiedz się więcej

Dlaczego detektory muszą być kalibrowane? Detektory, a konkretnie czujniki tak samo, jak wszystkie urządzenia elektroniczne się zużywają. Co więcej, ze względu na pracę w trudnych warunkach, zużycie następuje szybciej. Ekstremalne temperatury, wilgotność zanieczyszczenie czujnika chemikaliami takimi jak rozpuszczalniki – to tylko niektóre czynniki, które uszkadzają czujniki w detektorach gazu.

W jaki sposób jest sprawdzany stan detektora w serwisie? Na samym początku oceniany jest stan ogólny detektora. Czy jest uszkodzony mechanicznie? Stan czujników itd. Następnie detektor jest zerowany w świeżym powietrzu, dzięki temu detektor ma odpowiedni punkt odniesienia. W następnym kroku detektor jest wystawiany na działanie gazu kalibracyjnego, który zawiera znane stężenia gazów, to sprawia, że mamy pewność, że detektor pokazuje prawidłowe wartości. W ten sposób skalibrowany detektor jest gotowy do pracy.

Jak często należy kalibrować detektory?

To jak często należy kalibrować detektor, jest zależne od zaleceń producenta oraz środowiska, w jakim eksploatowany jest detektor. Koniecznie dostosuj termin kalibracji do detektora, ponieważ niektóre trzeba serwisować co 6 miesięcy, a inne co 36!

Jeśli szukasz serwisu przenośnych detektorów gazu, to śmiało napisz do nas! W naszym sklepie oprócz sprzedaży artykułów BHP również kalibrujemy detektory, więc napisz do nas lub zadzwoń, a my odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.