Zanim przedstawimy sposoby radzenia sobie z hałasem, powinniśmy zrozumieć naszego wroga. Czym jest hałas? Wszystkie dźwięki, które są drażniące i powodują ból. Pracujące maszyny, urządzenia, czy po prostu praca w niektórych branżach jest nierozłącznie związana z głośnymi dźwiękami. Kiedy w miejscu pracy jest po prostu za głośno? Odpowiedź znajdziemy w przepisach. Jeśli natężenie dźwięku znajduje się w widełkach 35-70 decybeli – jest to hałas. Taki hałas będzie irytujący i może powodować niegroźne bóle głowy, lecz jeśli natężenie dźwięku przekroczy 85 decybeli, żarty się kończą. Intensywne bóle głowy to tylko wierzchołek góry lodowej. Długotrwała ekspozycja na wysoki hałas może doprowadzić do uszkodzenia słuchu, a nawet jego utraty. Z tego powodu koniecznie musisz zadbać o ochronę słuchu!
Jak dobrać odpowiednie ochronniki słuchu?
Słuch jest jednym z najważniejszych ludzkich zmysłów. Dzięki niemu możemy sprawnie funkcjonować na co dzień, cieszyć się słuchaniem muzyki, swobodnie rozmawiać ze znajomymi. Nie możesz pozwolić, aby go stracić! Na co musisz zwrócić uwagę, wybierając ochronniki słuchu? Pierwszą najważniejszą rzeczą jest natężenie dźwięku w miejscu pracy. To oczywiste, że słuchawki niespełniające wymagań, nie będą chronić przed hałasem. Wybierając ochronniki słuchu, koniecznie musisz wziąć pod uwagę własne preferencje. Ochronniki muszą być wygodne! Czasem nosimy słuchawki ochronne przez cały dzień, więc nie możemy wybrać słuchawek, które są niewygodne, bo będziemy się męczyć i prędzej, czy później zaczniemy pracować bez nich z narażeniem słuchu.
Warto znać dokładne częstotliwości hałasu, aby dobrać odpowiednie ochronniki słuchu. Jeśli hałas ma wysokie częstotliwości, wybierz sprzęt z oznaczeniem H, dla średnich częstotliwości M, a dla niskich częstotliwości L. W większości przypadków najlepiej sprawdzą się nauszniki z oznaczeniem M.
Pamiętaj, aby nie przesadzić w drugą stronę. Nadmierne wytłumienie może utrudniać komunikację w czasie pracy i przepływ informacji. Dobrym rozwiązaniem są ochronniki słuchu aktywne. Słuchawki aktywne doskonale sprawdzą się miejscu pracy o zmiennym natężeniu hałasu. Ochronniki aktywne nie zakłócają komunikacji między pracownikami, a jednocześnie chronią słuch, w czasie pracy z ciężkimi maszynami. Modele z wyższej półki mają możliwość podłączenia radiotelefonu, czy telefonu komórkowego przez Bluetooth.
Jaki ochronnik słuchu wybrać?
Już wiesz, że musisz wybrać odpowiednią ochronę słuchu, aby go nie uszkodzić. Jakie są najpopularniejsze rozwiązania?
Nauszniki przeciwhałasowe to najpopularniejsze rozwiązanie. Dobrze przylegają do głowy i obejmują małżowiny uszne. Poduszki, które obejmują uszy, są wypełnione specjalną pianką lub płynem, więc doskonale ograniczają hałas. Jeśli w czasie pracy nosisz hełm, możesz śmiało sięgnąć po nauszniki nahełmowe.
Stopery do uszu, to kolejna propozycja, którą warto rozważyć. Szczelne zamknięcie kanału słuchowego dobrze sprawdzają się na co dzień. Stopery dopasowują się do uszu, więc gwarantują wysoki komfort użytkowania. Jedynym minusem jest fakt, że całkowicie tłumią wszystkie dźwięki, więc nie usłyszysz współpracowników.
Dowiedz się więcej o sprzęcie BHP – śledź blog Praes!
Jeśli szukasz świeżych informacji ze świata BHP, to doskonale trafiłeś! Znajdziesz na naszym blogu wiele przydatnych informacji, dzięki którym zadbasz o bezpieczeństwo. Masz pytanie? Śmiało! Napisz do nas, a może Twoje pytanie zainspiruje nas do napisania kolejnego wpisu!