W czasie pracy na wysokości dochodzi do największej ilości wypadków. Większości z nich można uniknąć, stosując odpowiedni sprzęt do pracy na wysokości. Niestety, ale nadal spotykamy wiele zaniedbań, które mogą być tragiczne w skutkach. Na szczęście świadomość samych pracowników wzrasta, coraz częściej i chętniej sięgają po sprzęt do pracy na wysokości. Chcesz dowiedzieć się, co warto wiedzieć? Dzisiaj skupimy się na linach asekuracyjnych do pracy na dachu! Dowiesz się jak dobrać odpowiednią długość liny asekuracyjnej i pozostałe informacje, dzięki którym będziesz spokojnie pracować wysoko nad ziemią.
Linki asekuracyjne – współczynnik opadnięcia i minimalna wolna przestrzeń
Chcesz dowiedzieć się jak dobrać odpowiednią długość liny? Doskonale! Już śpieszymy z odpowiedzią na nurtujące Cię pytanie.
Pierwszym parametrem jest minimalna wolna przestrzeń. Co się kryje pod tym pojęciem? Minimalna wolna przestrzeń to przestrzeń, która jest pozbawiona przeszkód, o które mógłby uderzyć spadający pracownik. Jak obliczyć jaka jest minimalna wolna przestrzeń? Należy dodać długość linki, całkowite wydłużenie amortyzatora, odległość od stóp do punktu kotwiczącego, a następnie dodaj metr zapasu bezpieczeństwa. Wolna przestrzeń obliczona w taki sposób pozwoli Ci na bezpieczną pracę. Lepiej mieć gwarancję, że w razie upadku zawiśniesz na linie, a nie dotkniesz ziemi.
Już wiesz, co kryje się pod hasłem minimalna wolna przestrzeń, więc teraz czas na współczynnik opadnięcia. Współczynnik ma ścisły związek z umiejscowieniem punktu kotwiczenia. Ma to duży wpływ na obliczanie minimalnej wolnej przestrzeni oraz na pracę amortyzatora. Omówimy dla Ciebie trzy warianty, dzięki którym dokładnie zrozumiesz to zagadnienie.
Współczynnik zero, czyli punkt kotwiczący znajduje się nad głową pracownika. Jest to najlepszy sposób amortyzacji. Upadek generuje niewielkie przeciążenia, z reguły nie rozrywa amortyzatora. Niweluje efekt wahadła i ułatwia ewakuację osoby poszkodowanej.
Współczynnik jeden, czyli punkt kotwiczący znajduje się na równi lub nieco powyżej punktu zaczepowego na szelkach. Upadek generuje umiarkowane przeciążenia, a amortyzator ulega lekkiemu rozerwaniu.
Współczynnik dwa, czyli punkt kotwiczący znajduje się na poziomie stóp. Upadek w tej sytuacji wywołuje największe przeciążenia. Amortyzator w tym przypadku ulega całkowitemu wydłużeniu. Linki asekuracyjne do tego punktu kotwiczenia, należy dobierać niezwykle ostrożnie. Wybierz linki testowane krawędziowo, ponieważ w razie upadku na linę działają siły ścinające. Współczynnik dwa dotyczy między innymi pracy na dachach.
Wyliczyłeś minimalną wolną przestrzeń, ale wyszła wyższa niż wysokość pracy? Jest na to sposób. Sięgnij po urządzenia samohamowne lub samozaciskowe. Takie urządzenia mają natychmiastową reakcję i zatrzymują upadek, poprzez redukcję czynnika wydłużenia amortyzatora do trzech centymetrów.
Linki asekuracyjne – efekt wahadła
Zakotwiczenie o współczynniku opadnięcia jeden i dwa niosą dodatkowe zagrożenie w postaci efektu wahadła. Jeśli wydarzy się wypadek, przy którym spadniesz z wysokości, zaczniesz się wahadłowo huśtać na linie. Jest to niezwykle niebezpieczne, ponieważ w trakcie huśtania możesz uderzyć w ścianę lub inne przeszkody, które spotkasz na drodze. Pamiętaj, że efekt wahadła może występować w przypadku asekuracji pionowej i poziomej.
Jak zniwelować efekt wahadła? Zasada jest prosta. Nie oddalaj się od punktu kotwiczącego o więcej niż połowę długości między punktem kotwiczącym a punktem zaczepowym na szelkach.
Chcesz dowiedzieć się więcej o sprzęcie BHP? Śledź blog Praes!
Na naszym blogu znajdziesz wiele przydatnych poradników, dzięki którym będziesz bezpiecznie pracować w każdych warunkach. Odpowiednie wyposażenie i przygotowanie teoretyczne umożliwia uniknięcie wypadków, które mogą mieć tragiczne skutki. Chcesz dowiedzieć się więcej? Śledź nasz blog na bieżąco!