Po co okulary ochronne?

Większość z nas doskonale wie, jak ważna jest ochrona narządu wzroku w czasie pracy. Jednak nadal w internecie często spotykamy pytanie “po co okulary ochronne?”. Po co? Śpieszymy z odpowiedzią! Uszkodzenie oczu to jeden z częstszych urazów, które można uniknąć. Dlaczego nadal niewystarczająco często sięgamy po okulary ochronne? Przecież najtańsze modele kosztują mniej niż dziesięć złotych! Prawdopodobnie znaczne grono osób, nie nosi okularów ochronnych, ponieważ są przekonani, że wypadek się im nie zdarzy. Mamy złą wiadomość. Wszyscy, którzy doznali urazu wzroku, też tak myśleli. Sprawdź, co warto wiedzieć o ochronie oczu i znajdź okulary dla siebie!

Okulary ochronne – przed czym chronią?

Okulary ochronne chronią przed wieloma czynnikami, z którymi musisz się mierzyć na co dzień. Zagrożenia ze strony iskier, czy odpryskujących odłamków są im niestraszne. Okulary ochronne są wytrzymałe na przecięcia, uderzenia, czy otarcia. Idealnie się sprawdzą dla osób, które w pracy obrabiają materiały. Okulary ochronne są wytrzymałe na działanie wysokich temperatur, nie topią się i nie odkształcają.

Pracujesz w przemyśle chemicznym? Okulary ochronne chronią przed kwasami i zasadami, więc nie musisz się obawiać, że toksyczna substancja pryśnie Ci prosto w oko. Gazy, czy opary szkodliwych substancji, to dodatkowe powody, dlaczego musisz sięgnąć po odpowiednią ochronę. Oparzenia chemiczne oczu są niezwykle niebezpieczne, dlatego musisz dołożyć wszelkich starań, aby ich uniknąć.

Pracujesz w laboratorium? Musisz zadbać o ochronę przed grzybami i bakteriami. Nie ryzykuj zakażeniem! Co więcej, okulary ochronne chronią przed zanieczyszczeniem badanych próbek rzęsami.

Okulary ochronne – w jakiej branży są niezastąpione?

Ochrona oczu jest niezbędna w wielu branżach. Tutaj przytoczymy tylko kilka gałęzi przemysłu, w których z pewnością warto zainwestować w swoje bezpieczeństwo.

Spawalnictwo jest nieodłącznie związane z wieloma niebezpieczeństwami, których negatywny wpływ można niwelować. Przed odpryskami ochronią Cię okulary z bocznymi osłonkami. Pamiętaj, że w tym przypadku znacznie lepiej wybrać przyłbicę spawalniczą, aby ochronić całą twarz przed iskrami, a nie tylko oczy.

Szlifierki, tokarki, wyrzynarki – brzmi znajomo? Jeśli tak, koniecznie sięgnij po odpowiednie okulary ochronne. Wszędzie gdzie lecą wióry musisz mieć ochronę. Pamiętaj, że pracując przy obróbce metali, tworzyw sztucznych, czy drewna Twoim oczom zagraża również pył, który unosi się w powietrzu.

Z czym kojarzą Ci się prace remontowe? Pył, kleje, opary farby i inne zanieczyszczenia. Dokładnie z tego powodu musisz zadbać o bezpieczeństwo swoich oczu. Nie ryzykuj, docinając płytki, malując, czy ścierając gładzie. Wzrok masz tylko jeden, więc nie możesz sobie pozwolić na jego utratę.

Jak wybrać okulary ochronne?

Przede wszystkim musisz dobrać okulary ochronne do zagrożeń, które możesz spotkać w czasie pracy. Masz do czynienia z promieniowaniem, substancjami chemicznymi, wysokimi temperaturami, czy może odłamkami metalu? Często klienci się nas pytają “jakie są najlepsze okulary ochronne?”, odpowiedź jest tylko jedna – takie okulary, które są dopasowane do zagrożeń występujących w miejscu pracy.

Pamiętaj, że okulary ochronne muszą być wygodne. Nie mogą Ci utrudniać pracy! Jeśli musisz je nosić przez 8 godzin codziennie, muszą być lekkie i dobrze leżeć na twarzy. Nie mogą przesuwać się, gdy się schylasz i skakać na nosie, gdy wchodzisz po schodach. To może wydawać się oczywiste, lecz często o tym zapominamy.

Okulary ochronne – śledź blog Praes!

Masz tylko jedne oczy, więc koniecznie musisz zadbać o ich ochronę. Szczególnie że to nie wymaga dużego wysiłku. Okulary ochronne są łatwo dostępne, a ich cena nie odstrasza. Jeśli szukasz okularów ochronnych, zapraszamy na stronę Praes!