Prysznic bezpieczeństwa – co to jest?

Pracujesz na co dzień ze szkodliwymi chemikaliami lub środkami łatwopalnymi? Musisz uważać na swoje zdrowie! Nawet chwila nieuwagi może się skończyć poparzeniem chemicznym. Z pewnością każdego dnia stosujesz wszelkie sposoby na zadbanie o bezpieczeństwo w czasie pracy. Rękawice, gogle, kombinezony… A czy słyszałeś kiedyś o prysznicu bezpieczeństwa? Nie? To doskonale trafiłeś! Prysznice bezpieczeństwa nie mają przed nami tajemnic! Chętnie podzielimy się z Tobą informacjami o strumieniu wody, czy montażu i oznaczeniach!

Prysznic bezpieczeństwa – zacznijmy od podstaw!

Dlaczego musisz zamontować prysznic bezpieczeństwa? Jeśli w czasie pracy korzystasz ze żrących lub łatwopalnych środków chemicznych, musisz zadbać o swoje zdrowie. Podstawowe środki bezpieczeństwa, to za mało. Prysznice bezpieczeństwa umożliwiają udzielenie szybkiej pomocy, jeśli dojedzie do oblania szkodliwą substancją lub zajęcia ubrania ogniem. Pamiętaj, że szybkie udzielenie pierwszej pomocy, to klucz do redukcji szkód.

Jak udzielić pierwszej pomocy? Poszkodowana osoba musi być jak najszybciej umieszczona pod prysznicem bezpieczeństwa. Po włączeniu woda omyje ciało z chemii, a dzięki temu będzie możliwa pomoc poszkodowanemu bez zbędnego ryzyka dla osoby udzielającej pomocy.

Prysznic bezpieczeństwa – najważniejsze informacje

Teraz już doskonale wiesz, dlaczego każdy zakład pracy, w którym pracuje się z agresywną chemią, musi być wyposażony w prysznic bezpieczeństwa. Zanim wybierzesz prysznic do swojego przedsiębiorstwa, warto poznać podstawowe normy, które musi spełnić.

Jaka powinna być wydajność prysznica bezpieczeństwa? To oczywiste, że lecąca woda z prysznica musi mieć odpowiednie ciśnienie. Lekki kapuśniaczek nie pomoże z poparzeniem chemicznym. Stacjonarne natryski dla laboratoriów muszą mieć minimalną wydajność na poziomie 60 l/min.

Jaki powinien być strumień wody wypływającej z głowicy natrysku bezpieczeństwa? Strumień musi być rozproszony, aby bez problemu opłukać całego poszkodowanego. Około 50% dostarczanej wody musi się mieścić w okręgu o promieniu 200 mm, a 95% wypływającej wody powinno się mieścić w okręgu o promieniu 400 mm.

Prysznic bezpieczeństwa – dowiedz się więcej!

Normy mówią, że prysznic bezpieczeństwa dla zapewnienia odpowiedniej ochrony musi pracować nieustannie przez 15 minut. Jaka powinna być temperatura wody? To z pozoru błahe pytanie, ponieważ prysznic ma ratować życie, a nie zrelaksować po dniu pracy. Jednak z medycznego punktu widzenia temperatura nie może przekraczać 37°C, ponieważ jeśli przekroczy tę wartość, może dojść do uszkodzenia oczu. Co więcej, działanie niektórych substancji chemicznych, może być wzmożone przez wysoką temperaturę. Jednak z drugiej strony, niska temperatura wody, zniechęci poszkodowanego i gwarantujemy, że nie wytrzyma przez 15 minut oblewany zimną wodą.

Prysznic bezpieczeństwa musi mieć szybką i bezproblemową obsługę. Przecież nie będziesz w panice szukać instrukcji obsługi. Większość modeli jest wyposażona w dźwignię, której pociągnięcie aktywuje natrysk bezpieczeństwa.

Prysznic bezpieczeństwa – najważniejsze informacje znajdziesz na blogu Praes!

O czym jeszcze musisz pamiętać? Prysznic bezpieczeństwa musi być odpowiednio oznaczony, aby był dobrze widoczny, przez każdego pracownika. Chcesz dowiedzieć się więcej o prysznicach bezpieczeństwa i pozostałym sprzęcie BHP? Sprawdzaj regularnie nasz blog i bądź na bieżąco ze wpisami!